Ei suuda eluga rahul olla 27.05.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Ma ei suuda olla õnnelik ja isegi kui vahel olen, siis varsti on see tunne nagunii kadunud. Ma nagu otsiks valu. Igal õhtul magama minnes mõtlen, mis juhtuks kui mina või keegi mu lähedastest sureks või kui midagi halba juhtuks. Ma olen ka ennast lõikunud. Praegu pole asi nii hull ja ma suudan juba tihedamini eluga rahul olla. Kuid näiteks iga kord kui näen, kuidas mu mõned sõbrad suhtlevad omavahel rohkem ja saavad paremini läbi kui mina nendega, tekib uuesti tahtmine ennast hävitada. Ükskõik mis moel. Sest mina nagu ei oskakski ega suudaks nendega nii hästi läbi saada ja tihti tundub, et minuga ei tahetagi läbi saada ja neil kellest ma hoolin, on minust ükskõik, isegi kui ma tean, et see päriselt nii pole. On see lihtsalt mingi haige tähelepanuvajadus?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1. Mõnele lähedasele Autoriteedile (Vanemad, Arst, jne) oma mure pihtida, ära rääkida. Saab kergem, hakkavad esile kerkima ka lahendid.
2. Sõpradega suhelda ja küsida neilt, et kuidas nende meeleolu tõstmise "nipid" on? Kas sport, joonistamine, jalutuskäigud, jne.?
3. Minu Palve-Meditatsioon vabastab liigsest pingest ja õpetab psühhoregulatsioonil.
4. Mõelda oma elusihtidele - kelleks ja kuidas tahan saada? vt. raamatust "Väljavalitu" Tervisemaja soovitusi-mõtteid.
5. Loe suute ajalooliste isikute elulugusid ja mõtle nende käekäiku jälgides enda võimalustele.
Kui hakkad ennast leidma, oled end leidnud, oma raja leidnud, siis läheb ka suhtlemine endaga ja kaaslastega palju paremaks, õnnelikumaks.
Õnnerada käibki läbi raskuste, aga oma rada tuleb leida!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet