Enesevalitsemine on kontrolli alt väljunud 25.04.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, minul on tekkinud väga sügavad ja suured probleemid enese valitsemisel. Olen väga sõjakas ja emotsionaalseks hakanud, ei usalda kedagi ega midagi. Mul on al.14 elukaaslane, saime varakult lapse, olin siis 16a. Nüüd on juba teine laps ka.
Suurem mure on mul oma vanema lapsega seoses sellega, et peale seda, kui sündis perre teine poja, on tema käitumine ja hinded koolis väga halvaks muutunud ja iga kuuga läheb asi hullemaks. Kui märkan taas kaebust õpetajalt, siis ei suuda ma rahu säilitada ja annan alati pojale selle eest keretäie ja käsin ennast kokku võtta. Ja tema põhjendus on, et ta ei tea, miks ta selline on.
Tean, arvate, et temale tähelepanu on jäänud vähemaks, aga EI ole, just on kasvanud ja oleme teda väga hoidnud.
Samas mind häirib minu ema, kuna ta on isale tugevalt haiget teinud ja kõvasti andnud palju põhjust arvata temast halvasti, siis kui nüüd on asjad selgeks räägitud : ei usalda ja ei usu ühtegi tema sõna ja iga tema samm tekitab minus viha ja ebausalduse selle taga järjel tekkib suur tüli.
Mehega sellist probleemi pole, tema on rahulik inimene ja püüab ka minusse seda tuua, aga ma ei suuda olla rahulik. Kui poeg käitub koolis põhjendamatult õpetajaga halvasti ja isegi klassikaaslased ei taha temaga läbi käia. Ja veel ema ebanormaalne läbisaamine 16a poisiga iga päev 14.00-03.00 koos olla.
Need on asjad, mis segavad minu igapäevast elu ja ei tea, mis sellega peale hakkata?
Olen mures, sest saan aru, et minu käitumine on väär, aga ise ma endaga hakkama ei saa ja ei lase ka teistel ennast aidata.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1. Mida Õpetajad poisi probleemsusest arvavad? Mida Poeg asjast arvab? Rahustav tee ja korralik puhkus.
2. Poisiga psühhiaatri konsultatsioonile, et närvilisuse tagamaid selgitada.
3. Emaga territoriaalne ja ajaline Kokkulepe suhtlemisel Pojaga.
4. Piisavast tähelepanust rääkisite juba ise. See oluline. Probleemsuse puhul on oluline usaldusilik suhe, abi-tunnetav-suhe, mitte "leelotamis-suhe".
5. Üksmeel koduses ringis!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet