Tõsine probleem. Skisofreenia? 24.04.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Lühidalt on asjalood sellised:
Seitse aastat tagasi hakati mind ohtrasti narritama. Põhjusena toodi ette, et ma olevat väikese lapsena kodumaja juures möödakäijaile tobedusi hüüdnud. Lugu tundus mulle õudsalt jabur, et nüüd siis veel nii vanu asju meelde tuletada, aga häbenesin ikkagi.

Nüüd aga tuli välja, et ma olevat hoopis muid jõledusi sooritanud. Asju, mida ma kindlalt sooritanud pole. Tuttavad arvavad, et mind on kas kellegagi segamini aetud või kujutan endale asju ette. Minu kasuks sõnakese poetajad nagu ei teadvat midagi, aga laimajad on iga viimase kui isikliku asjaga kursis ja peaaegu sünnist saati.
Minul jällegi hirmus häbi ja samas ka paha meel, et võiks ju mulle otse näkku öelda, kus ja millal või lasta minu tunnistajatel rääkida.
Tunnen end ka süüdi, sest hoian tühjajuturääkijaist võimalikult eemale, et mitte kogemata inetusi öelda ja sellega veel lisaks õli tulle valada. Tuuleveskitega pole ka mõtet võidelda.
Need siis nüüd aga rääkima, et mina kogu elu neid jõledusi sooritanud, endale hüüdnimed saanud ja nüüd kõige tagatipuks skisofreeniasse jäänud, nii 40-selt.

Küsin:
- skisofreenia olevat noorte haigus, milline on tõenäosus, et 35-, 40- või 50-ne naisterahvas jääb sellesse haigusesse ? alternatiivhaigused skisofreeniale selles vanuses?
- võimalus, et olen hull, sest ei soovi nagu suhelda inimestega, kes mind asja eest teist taga hulluks ja ma ei tea kelleks tembeldavad?
- keegi nõustaja ütles, kui talle ütlesin, et mulle sellised inimesed eriti ei meeldi, et mida siis mul veel tahta, mulle nagu peaks nad ikka meeldima, ma ei vihka kedagi, aga selline asi mulle ei meeldi ka.
- luulusid ei esine, pigem olen terve elu vahel
pisut ebakohaselt käitunud ja olen tihti masendunud.

Kogu jama on minu jaoks võrdne piinapingil olemisega. Ja mitte päev ega paar, vaid kauem.

Ette tänades H.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Vaimu- ja hingetõbi võib igas elueas inimest külastada, uued haigused avalduda. Skisofreenia avaldub tavaliselt puberteedist 25-30 eluaastani - seega hiljem pole tal plaanis tekkida ja tavaliselt ei teki. Isiksuse omapärad (aktsentueeritus või isegi psühhopaatilised isiksuse-mustrid) on meil KÕIGIL. Ja oma Mina-mustriga peame sobituma Ühiskonna-mustrisse, sellega adapteeruma või siis midagi - endas, keskonnas, suhtumises endasse v. keskkonda - muutma või siis neid inimene-keskkond suhteid suuresti mänguliselt võtma. F. Nietzsche ütleks - võidelda, mina pakun - võistelda, sportliku võistlusena asjaoludele läheneda. vt. minu raamatut "Väljavalitu" Tervisemaja 7 valdkonda, mille 7. aste ongi Piiriületaja, mis eeldab F. Nietzsche mõttemaailma teatavat tunnustamist, omaksvõttu - siit siis uus tegu, piiride ületamine, Enda ja Ühiskonna muutmine!
Sellega tegelege!
Jüri O.-M. Ennet