Töövägivald 12.02.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.
Pöördun Teie poole sellise probleemiga. Minu töö juures on üks kolleeg võtnud ette ja hakanud mind teiste töötajate juuresolekul alandama ja solvama. Oleme mõlemad lõpetanud sama med. kooli, ainuke vahe on selles, et mina lõpetasin 1992. aastal ja tema alles nüüd (ja nagu on teada, et praegused lõpetajad saavad rakenduslikku kõrgharidust). Olen pöördunud oma probleemiga ka otsese ülemuse poole, mille tagajärjel see töötaja veel hullemini hakkas otseses mõttes mõnitama. Olen juba ise murdumise äärel. Kas Te oskaksite anda nõu, mida ma peaks veel tegema, et selline suhtumine kolleegi poolt lõpetada?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Selle "kolleegi" ütlemised tuleks naljaks keerata, paroodiaks. Kui see ei toimi, siis ping-pong põhimõttel see avalikult tema probleemiks keerata ja öeldes, et mis sa seda oma probleemi minu suunas sajatad, tegele ise sellega, sinul ju see vaevamägi kanda. Tegutse endaga ja saad hakkama. Kolmas tasand - mänguline: "Sul tuleb see vingu-viiuldamine hästi välja, oled selle ala meister, aga mida sa minult tahad? Ma oskan vastu vinguda ja pareminigi kui sina! Ma oskan ka ühe kõrva lonti lasta ning kurbliku näoga sinu "heasoovlikku" ütlemist kuulata! Ma võin sind ka ignoreerida - oled nagu õhk, tühi koht, isegi kõhu gaasi ei ole sust järele jäänud! Kuidas soovid?
Kui ta ikkagi töötegemist segab, siis avalikult ja kõigi ees ning juhataja juuresolekult seda selgelt ning rangelt välja öelda - seda tegelast ei huvita tööd ja tegemised, teda huvitab norimine, töökliima reostamine ja see ei tule meie ühisele tööle kasuks.
NB Julgelt ja kindlameelselt oma (s.o. kollektiivi) hea käekäigu eest seista.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet