Kuidas abistada kriitikata skisoidset naist? 28.11.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere
Mu /39/ naine/26/ näib olevat klassikaline skisoidne isiksus RHK F60.1 mõistes, a;b;c;e;f;g;h 9-st selgelt väljendunud, ravi pole saanud, arste kardab.
Suhe kestis 4 aastat, peres väike 2a 7k tütar, kellega ta ühel päeval mõni nädal tagasi lihtsalt lahkus linnast oma ema juurde maale, suurt riidu ei eelnenud, kõrvalsuhteid mängus pole, edasine suhtlemine praktiliselt puudub. Mõlemal poolel on lisaks depressioon, kuna majanduslik olukord hetkel väga-väga halb, kuid ses osas on siiski lootust paranemisele.
Kui F60.1 loetletut puudusteks nimetada, siis olen nendega algusest peale leppinud, suurt ette ei heida. Samas olen kohanenud oma sotsiaalseid jt vajadusi rahuldama mujal prouat tülitamata, see siiski näis teda häirivat, a´la ise ei taha, teisel ei luba.
Praegu täielik patiseis – tema poolt kontakt minimaalne, täielik blokeeritus ja jäikus, nälgib, paistab varem puudunud lohakust.
Mida teha sellises olukorras? Minu tunded on valdavalt endised, armastan last, kelle peale ema kipub karjuma, armastan oma prouat, kes näib hädas olevat, ise vist olen eesti mehe kohta liiga tundlik ja tundeline - meie kellegi tulevik ei pruugi selles olukorras helge olla. Ma ei oska kuidagi olukorda parandada ega päästa…
Lahkuminek ja selline käitumine laostab meid tõenäoliselt veel enam – minu depr süveneb ja töövõime niigi töötuna null, samas pangalaenud jms aineline.
Tänan peatse vastuse eest!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Psühhiaatri jutule esialgu ise, siis koos psühhiaatriga saab abi-kava ja tegutsemisjuhised paika panna. Lahendid on olemas. Väga head rohud on olemas.
Tegutsege!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet