Mis minu emaga on? 28.11.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Minu emaga on midagi lahti peale seda, kui isa oli haiglas südameoperatsioonil. Kuna operatsioon läks hästi, peaks olema põhjust positiivseks emotsiooniks, aga et ta enne seda oli eluohtlikus seisundis, oli kindlasti negatiivne emotsioon. Üliemotsionaalne on ta olnud kogu aeg. Aga ta on kuidagi hajevil. Näiteks pani toidu pannile, läks üles oma tuppa ja unustas toidu pliidile. Ventilaator oli ka sisse lülitamata ja lähedal teise pliidiraua peal oli sügavkülmakarp (plastmassist), mis juba ilmutas sulamise tundemärke. Sattusin sellele olukorrale peale. Täiesti tuleohtlik olukord. Panni peal olnud asi oli muidugi süsimust ja köök suitsuvinet täis. Toidust sai metsloomadele kõhurohi, kui nii võib öelda. Panni sain pika peale puhtaks. Mul ei ole töö kõrvalt aega tema järele vaadata. Mu töökoht on 25 km kaugusel ja kodule lähemal ei ole mingit tööpakkumist. Ma olen oma töökohaga superhästi rahul, kuid tööaeg + edasi-tagasi sõit võtab 10 tundi. Vanemad elavad minu juures, eraldi elades oleks neil raske. Ei jõuaks nad lund rookida ega pääseks poodi (me ei ela linnas). Isa on südamehaige ja emal osteoporoos (nii pea, kui kukub, on mõni luu katki, mõlemad käed on randmest mitu korda katki olnud). Nüüd muretse veel sellepärast ka, et ega pliiti sisse ei unustata. Kas on olemas mingit lasteaia sarnast kohta, kuhu endaga mitte toime tuleva vanainimese saaks enne tööd viia ja peale tööd koju tuua? Kui internetist olen üritanud otsida, pole ma midagi seesugust leidnud. Kas oskate midagi soovitada? Kui ema isa tervisliku olukorraga kohaneb, kas ta olukord paraneb? Ta on 65-a. Ilusat Jõuluootust Teile!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Tallinnas on Ida-Tallinna Keskhaigla juures päevahoid Hooldusravikliiniku juures. Väljapool Tallinna oskab reaalset abi soovitada elukohajärgne sotsiaaltöötaja. Ravimite osas ei oska ilma Ema nägemata kontreeselt midagi soovitada - mitmed võimalused diagnoosi osas. Seega - psühhiaatri konsultatsioon on vajalik.
Ohutuse aspektist (osteoporoos ja tule-elektriohud) omapoolselt maksimaalselt teha.
Jõulutegusid,
Jüri O.-M. Ennet