Unehäired 09.11.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Minu elukaaslane ( mees, 37.a.) kannatab pidevalt unehäirete all. Põhiliselt öösel. Kurdab, et jalad valutavad ja see ei lase magada, et ei valuta otseselt kõvasti, vaid on imelikud. Päeval magamisega pole probleemi ja loogiline ju ongi, et kui öösel ei maga, siis millalgi peab ju uni peale tulema. Minule isiklikult tundub, et tegu on psühholoogilise probleemiga, sest päeval magab nagu kott ja siis ei valuta ei jalad ega miski. On käinud perearsti vastuvõtul ja ka neuroloogi juures, kuid asja tuumani pole jõutud. Mingeid olulisi terviserikkeid pole siiani leitud. Analüüsid olid muidu ok v.a. hemoglobiin 112g/L - soovitati mingeid preparaate nagu Magne B6, need said ka ära tarvitatud, kuid mis on alles, see on unetus. Tegeleme igapäevaselt tervisespordiga (sörkjooks ca 5 korda nädalas 7km), seega ei saaks öelda, et ei liigu väljas. Koduseid probleeme meil omavahel ka ei ole- oleme seda arutanud, et milles viga võiks olla. Kõrvalt vaadates tundub mulle, et ta ei suuda end välja lülitada s.t. puhata, kogu aeg peab midagi teoksil olema. Kuid magamata olles ei suuda ta enam korralikult töösse süveneda. On võtnud Stilnox-i (10mg)mõned korrad, siis üldiselt magab küll, kuid on olnud kordi, kus ka see ei aita. Oleme ise arvamusel, et ei taha tarvitada eriti kangeid ravimeid, ainult viimases hädas. Oskate äkki soovitada midagi, et mis teha. NB! Nüüd magas kaks ööd täiesti normaalselt ja siis järgnes jälle unetu öö, olen kuulnud mingist "rahutute jalgade sündroomist". Kas tegu võib olla millegi sellisega? Olen ise väsimas sellest, ei saa ise ka enam magada, kui teine inimene pool ööst ringi kõnnib. Ette tänades T.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Depressioon on meelehäire, mis mõjutab põhimeeleolu, psüühikat, kehalisi funktsioone, sotsiaalset käitumist, eneseusku, loomevõimet. Iseloomulik on ka kiire väsimine, initsiatiivitus ja vähenenud aktiivsus. Lisaks hulgi kaebusi: pessimism mineviku, oleviku ja tuleviku suhtes, keskendumisvõime alanemine, unehäired, söömishäired. Seega - üheks variandiks on nn varjatud depressioon (mida pt. ise ei oska endal diagnoosida) ja jääb seega ravimata nii see varjatus kui ka uni.
Nüüd veidi unest ja selle korrigeerimise "nippidest".
Vankrisõit Linnuteel
Enne õhtust uinumist on kasulik endale välja töötada mingisugused rituaalid. Kui inimene on usklik, siis on juba usureeglitega ette kirjutatud, mismoodi õhtupalve käib. Aga kui oleme Taara usku või päris uskmatud ja täpselt väljakujunenud rituaale ei ole, tasub endale need välja kujundada. Olgu kohe öeldud, et selleks kulub aega, ühe päevaga ei saavuta midagi.
Näiteks minul on selline rituaal…
Olen Taara usku. Taara tähendab hindi keeles taevatähte. Igal õhtul lähen välja (mul on ilus aiake), vaatan taeva poole, ning kui pilvi ees ei ole, näen Linnuteed ning Suurt ja Väikest vankrit. Siis lähen Linnuteele vankriga sõitma, teinekord võtan mõne sõbra ja sõbranna ka kaasa. Sel hetkel tunnetan, et ilmaruum on nii suur ja need igapäeva mured-rõõmud ja kemplemised-ütlemised on kõige selle kõrval nii tühised. See rahustab, annab energiat ja väge, nagu piiritu mere ja lainetuse või lagendiku mõõtmatuse tunnetamine…
Uneprobleemide kõrvaldamise nipid-võtted on minu raamatus "Väljavalitu" ptk. 10.1. Edendamine (Tervisemaja 5. korrusel).
Loe, mõtiskle, praktiseeri.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet