Sotsiaalfoobia, nüüdseks generaliseerunud ärevushäire 28.10.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

Olen 6 aastat söönud antidepressante, enamiku ajast Cipralexi. Algul 5mg päevas ning vaikselt läks üle 10 mg päevas, alates maikuust võtan Citalec-i. Kuna need ravimid olid töötute kampaanias tasuta, sain poole aasta koguse, seda ravimit võtan 20mg päevas. Kui minu naistearst, kes mu rasedust jälgis, rääkis, et 10mg cipralexi võrdub 20 mg citalec-i, cipralex pidi olema puhastatud molekulidega vms.
Nii, see selleks, 6 aastat tagasi diagnoositi mul sotsiaalfoobia kõigi oma tavapäraste sümptomitega, need sümptomid kadusid esimese paari kuu jooksul Cipralexide võtma hakkamisest, muidugi jäid mingil määral siiski, kuid neid tundeid pidasin tavapärasteks normaalseteks ärevuse tunneteks, näiteks ülikoolis ettekande tegemine ajas närvi, meessoost inimene, kes meeletult meeldis, tekitas ärevuse sümptomeid, see on minu mõistes normaalne ärevus.
Mure selles, et kui kaua ma neid ravimeid võtma peaksin, ma ei ole julenud jätta ravimeid, kuna kardan meeletult, et sotsiaalfoobia kogu oma kupatusega tuleb tagasi, seda ma ei taha. Kas peaksin neid ravimeid elu lõpuni võtma. Küsin, kuna 2 korda olen üritanud vaikselt vähendada ning mõlemal korral on hakanud sümptomid tulema või on see vaid normaalne võõtusperioodil ning peale seda kui võõrutuse üle elan kõik vaikselt normaliseerub jälle? Ma ei tahaks neid ravimeid elu lõpuni võtta, kuid tundub, et minu puhul see vist peab nii jääma.
Samuti on nüüdseks aastatega sotsiaalfoobia üle läinud generaliseerunud ärevushäireks, see diagnoosi on pandud mulle haiglas mitmeid kordi, kui olen seal meeletu iiveldusega viibinud. Iiveldus on kestnud umbes nädal ja mitte ükski rohi pole aidanud, iiveldus on nii meeletult suur, et viib lausa hulluseni, magada ei saa, isegi ühe koha peal ei saa olla, pikali olemisest rääkimata. Samuti on tehtud kõik seedetraktiuuringud, endokrinoloogilised ning isegi EEG ning aju MRT. Seal oli F.foliikulis 3mm kolle, kuid arsti sõnul pidi see normaalne olema. Igal juhul minu iivelduste põhjusi ei ole leitud, seega generaliseerunud ärevuse häire on arvatud. Mina ise aga arvan, et tean neid põhjusi. Võtan antidepressante ning kui võtan alkoholi kogemata rohkem, siis nii juhtub. Kas on võimalik, et antidepressandid ja alkohol niimoodi koos mõjuvad? Seda on juhtunud kord aastas.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Iiveldus võib olla nn merehaigus printsiibil e tasakaaluaparaadi kaudu tekitatud. Teiseks, seedetrakti mõne osa ärritamisest tingitud. Kolmandaks, ärevushäirega kaasnev "boonus". Teie senised uuringud viitavad kolmandale vairandile.
Ärevushäired (oma mitmetes avaldusvormides) olemus on sisepingete tekkimine suuremal määral nendest vabanemisest ning nendest sise-pingetest tekkinud elamuste-buketi (kehalised, meelelised, emotsionaalsed, sotsiaalsed) fikseerumine teadvustamatuse (alateadvuse) tasandil. Pingete suurenedes see bukett siis "sisse lülitubki" e avaldub. Ennistamiseks (raviks) ja ennetamiseks on seega: a) pingetest vanemise õppimine-kasutamine (rohud-harjutused), b) organismi tugevdamine viiel tasandil (Sotsiaalne, Kehaline, Meeleline, Hingeline ja Vaimne - SKMHV-tasandil).
NB ainult AD võtmisest ei aita. Olen sellest palju-palju kordi juba varem kirjutanud. Hingehäiretest vabastab 3E-d: Ennistamine, Ennetamine, Edendamine viiel elutasandil, SKMHV-tasandil! ütlen järjekordselt. Põhjalikumalt selles vt. minu raamatust "Väljavalitu" - loe, mõtiskle ja harjuta järjekindlalt.
"Inimene on miski, mida peab ületama!", Fr. Nietzsche
Head enda Mina ületamist,
Jüri O.-M. Ennet