Sotsiaalfoobia? 13.10.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Minu probleemiks on pidev kartus ja vastumeelsus inimestega suheldes. Üldjuhul tunnen end teistest alati nö alamana ja kardan, et inimesed, kes mind ei tunne, võivad minu üle (kasvõi mõttes) naerda või siis kriitiliselt suhtuda. Karmiks kriitikaks pean tavaliselt ka väga lihtsaid märkusi ja kui kuulen kedagi kuskil naermas, siis esimene mõte on alati , et minu üle. Olukordi, kus pean võõraste inimestega suhtlema, väldin nagu tuld.

Viimase poole aasta jooksul on lisandunud ka ebanormaalne hirm pimeduse ees. Ilma öölambita enam magada ei taha.

Kas minu probleemiks võib olla sotsiaalfoobia või isiksusehäire (vältiv isiksus) ja kas oleks põhjust arsti poole pöörduda?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

vt. varasemad soovitused ärevushäirete vallas. Kasuta rahustavat teed ja tee harjutusi. vt. minu raamatust "Väljavalitu" Tervisemaja ja Isiksuse kujundamise lugusid eelkõige. (Haigemaja ptk. pole vaja vaadata, ära vaata - hakkad sealt valesid järeldusi võibolla tegema).
Suhtle sõpradega. Harjutamine teeb meistriks! ka suhtlemisel.
Räägi oma murest mõnele lähedasele - pihtimine.
See mure on kõrvaldatav!
Head tegutsemist,
Jüri O.-M. Ennet