Ärevus 04.10.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Olen lapsest saati kartnud olukordi, kus pean olema mingil moel tähelepanu keskmes - isegi klassi ees vastamine oli tõeline katsumus, rääkimata muusikakooli kontsertidel esinemisest. Ja ma ei räägi siin mingist kergest lavanärvist, vaid asi ikka suht tõsine - süda klopib, käed värisevad silmnähtavalt, lähen näost lapiliseks, suu muutub kuivaks ja hakkan kogelema, sõnad ei taha õieti välja tulla jne jne. Lapsena suutsin selle mingil moel üle elada ja panin kõik lihtsalt häbelikkuse arvele, kuid nüüd, olles täiskasvanud ja õppides kõrgkoolis, tunnen, et ei tule enam selle pideva ärevusega toime. Sündmus, mis pani mind Teie poole pöörduma, juhtus paar nädalat tagasi, kui pidin koolis kaitsma praktikaseminaril oma tööd. Kõik oli väga lihtne ja pidin ütlema auditooriumi ees tegelikult vaid paar lauset. Ka mõistusega sain aru, et ei ole midagi hullu ja kursusekaaslased kah juba ju vanad tuttavad, kuid füüsiline reaktsioon, mis mul tekkis, oli nii tugev, et hiljem mu pinginaabergi mainis, et ta arvas, et ma kukun klassi ees kokku, ma värisesin üle keha nagu haavaleht. Siis hakkasin asja peale tõsisemalt mõtlema ja mõistsin, et lihtsalt pean midagi ette võtma. Tegelikult valdab mind ärevus mõnikord täiesti nähtava põhjuseta - tavaliselt siis, kui teiste tähelepanu pöördub minule (näiteks kui ma seltskonnas sõna võtma pean vms). Isegi oma sõprade seltskonnas, kui jutustan näiteks midagi isiklikku, tekib sama reaktsioon, küll veidi kergemal kujul. Koolis käia ja õppida on mulle alati meeldinud ning alati olen ka olnud paremate õpilaste seas, kuid ainuüksi mõte kevadel eelseisvast seminaritööde kaitsmisest ajab hirmu peale...ning järgmisel aastal diplomitöö...kardan hirmsasti, et minu esinemiskartus võib neile ettevõtmistele vee peale tõmmata. Samuti on plaanis elukaaslasega järgneva aasta jooksul pulmad maha pidada. Tahan, et saaksin kõiki neid tähtsaid sündmusi oma elus nautida, mitte lihtsalt "üle elada". Elukaaslasele pole suurt sellest rääkinud, ta teab vaid, et mul on lavahirm, kuid tal pole aimugi, kui tõsised heitlused toimuvad minu sees. Pole tihanud talle rääkida sellepärast, et tema on hästi särav ja julge isiksus, kardan tema hukkamõistu või ei tea isegi, mida....kord mainisin talle, et soovin pöörduda psühhiaatri poole (depressiivsel perioodil, kui hästi palju tülitsesime), kuid ta mõistis selle hukka ja ütles, et pole mul midagi viga ja et eks see depressioon ole rohkem "moehaigus". Sellest ajast peale pole julgenud eriti seda teemat puudutada ja olen püüdnud olukorrast oma jõududega üle saada.
Mida peaks siis nüüd edasi tegema, et sellest olukorrast välja pääseda ja millest võib see olla tingitud? Enesehinnang on mul üsna madal, sellest saan isegi aru, ning periooditi esineb ka depressiivseid meeleolusid.
Tahaksin käia ära psühhiaatri vastuvõtul, aga elan Ida-Virumaal ja ausalt öelda olen meie kandi tohtrite suhtes veidi umbusklik, leiaks või mõnegi, kes eesti keelt räägiks ja minust aru saaks...ehk oskate soovitada?
Ette tänades,
Hädaline

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Domineerib suhtlemisjulguse ning suhtlemisoskuse tagasihoidlik treenitus, s.o. selles vallas annab palju positiivset harjutamisega esile tuua. Kui näitlejatele on vajalik kuudepikkused harjutamised enne esietendust, siis seda enam vajab seda potentsiaalne oraator-esineja. Kui annab reaalselt sellist esinemis-olukorda õppimisel kasutada, siis tingimata seda teha (nagu näitlejad tekstiraamatuga ja reaalselt rääkides, liikudes, esinedes). Rahustavad tilgad esimesel perioodil on kasuks enne esinemist. Kujutlusharjutused e mõttes esineda. Minu Palve-Meditatsioon aitab liigsest pingest vabaneda. Päevik. Ülejäänud juhised vt. minu Tervisemaja "tubadest". vt. näitlejate elulugusid, et nende treeningute-harjutamiste "uba" tabada.
Head harjutamist!
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Pearinglus

Tere dr ma ravin depressiooni ja ärevus häireid vahel käib pearingi ja on selline õõtsumis tunne peas pidevalt surun lõualuud kokku ja kael on pinges ja vahel on ka lihas pinged kas ned tõesti kõik on ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Massaaž aitab - keegi teine massaaživõtetega ergutab meie keha ja psüühikat.
Ise enda keha aktiveerimine mõjub veelgi paremini.
Pearinglus - sageli vererõhu liigselt madal olek.
Head ...

Loe edasi

ärevus ja paanikahäired

Tere
Mul on selline küsimus et kas antidepressantidega võib harva alkoholi tarvitada. Mul on juba pea aasta ärevus/paanikahäired ja vahel kui tarvitan alkoholi siis kardan võtta rohte.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Alkohol ja arstirohi kokku ei sobi.
Seega - alkoholile ei.
Alkohol ei ole jook, ei ole ravim.
Terved eluviisid, lõõgastavad harjutused ja kõik saab korda.
vt raamatukogust, ...

Loe edasi

piinav ärevus

Tere.
Mul on meeletu ärevus.praegu on raviks 3mg bromasepaami ja 40mg seroxati hommikul ning õhtul 5 tilka haloberidooli,2mg cyclodooli,30mg mirtasapiini ja 25mg valdoxani.sellisest portsus hoolimata ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Mirtasapiin 15...30 mg õhtu - sellest piisab. Ise leida endale sobilik annus.
Muu on kõik harjutuste ja elukorraldusega paika pandav.
vt varasemaid otsinguga: uni, Palve esimene samm, Pavlov ...

Loe edasi

Ärevus ja kõhulahtisus

Palusite enda juurde vastuvõtule tulla 22.04 lisana, aga kahjuks ei ole mul see 22.04 võimalik, kas 23.04 sobiks?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Tel 56 463 830
ja püüame leida sobiliku aja.

tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet

Loe edasi

Haiguslik ärevus

Olen firmajuht ja mul esineb haiguslik ärevus, vererõhu kõrgenemine ja sellega kaasneb higistamine

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Ärevushäireid esineb tänapäeval palju. Nii meestel kui ka naistel.
Rohud olemas, harjutused olemas, tulemused olemas.
Rohud, harjutused, "uued prillid"´- selline on raviprintsiip.
vt. ...

Loe edasi

Sotsiaalne ärevus

Tere. Minu probleemiks on sotsiaalne ärevus ja häbelikkus. Pole sellega veel arstiile pöördunud, aga plaanin seda teha. Täna lugesin artiklit oksütotsiini kohta (http://www.teadus.ee/?p=3930 ).
Kas ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Oksütotsiin on ajuripatsi hormoon ja kasutatakse sünnitusabis sünnitustegevuse aktiveerimiseks.
Praegu ravitakse sotsiaalärevusega seotud probleeme: AD-d, harjutamine enda vastava keskonnaga (ideomotoorne ...

Loe edasi

Ärevus ja paanikahood

Mida teha, kui ma ei saa kodust väljas käia? Igas rahvarohkes kohas on selline tunne, et kohe minestan ära, kodus pole nii hull asi. Ärevus on kogu aeg sees, süda peksab kiiresti ja õhku nagu jääb väheks. ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Ärevushäire! Psühhiaatri jutule. vt. varasemaid soovitusi. Harjutused on olulised, tabletist üksi ei piisa. Harjutusi saab kohe tegema hakata. Alustuseks minu Palve-Meditatsiooni harjutus.
Parimat ...

Loe edasi

Cymbalta

Mis toimeainet sisaldab ad Cymbalta ja kas sobib ärevus raviks

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

On antidepressant ja sobib ärevushäirete raviks.
Vajalikud on ka harjutused (viis rühma) ja uue hoiaku (prioriteedid, "uued prillid") kujundamine. vt. varasemaid soovitusi.
Head harjutamist, ...

Loe edasi

ärevus

Tere,

Kirjutasin paar nädalat tagasi (kood 52419). Enesetunne on juba päris hea. Kurguvalu ei ole, suudan juba pikemaid jalutuskäike teha ja isegi terve päeva aias tööd teha!
Ärevus ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Nüüd saan aru, et ärevus on mul juba pikemat aega sees olnud. Kas Teie arvates on võimalik täielikult sellest lahti saada..
- ON, on võimalik täielikult sellest vabaneda. Jätkake alustatud terviserada! ...

Loe edasi

Ärevus ja sundmõtted

Väga levinud teema,ärevus tekkis peale lapse sündi ja oli ka veel palju teisi elumuutusi.Hiljem lisandusid sundhirmud. Saan raviks Anafranili.Palun nõuandeid sundhirmude lahti saamiseks,varasematest vastustest ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

vt minu vastused 50 kaupa ja otsinguga (klahvid Control ja F üheaegselt alla). vt. ärevus, vt. sundhirmud, vt sundmõtted. vt Enneti palve.
Tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: