Ärritun kergelt 30.09.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.
Minu lugu on lihtne. Olen noor neiu ning pealtnäha täiesti normaalne, kuid minu igapäevaellu kuulub alati üks ärritustunne. Tavaliselt saan ma paljude asjade peale lihtsalt vihaseks. Teine inimene ei peagi alati midagi tegema, aga mind ajab närvi juba see, et ta viibib minuga samas ruumis. Siis ma lihtsalt üritan kiirelt oma asja ära ajada ja ruumist lahkuda. Mulle ei meeldi inimestega sel hetkel suhelda ja ma soovin üksi olla. Ärritunud olek jääb siiski alles ka ruumist lahkudes, kuna mulle ei meeldi ka see, et ma teisi kuulen. Kas siis ringi liikumas või rääkimas. Ja kui keegi ka satub minuga sel ajal rääkima, vastan ma ärritatud ja kõrgendatud toonil. Selgelt teada andes, et ma ei ole jututujus. Ma ei mäletagi enam millal see kõik alguse sai. Vist kusagil põhikoolis. Oleks mul siis olemas mingi põhjus miks ma ärritun, aga see juhtub täiesti suvalisel hetkel ja ei millegist. Ma mõtlen ainult seda, et tahaksin kusagile ära, kus poleks mitte kedagi teist. Mõnedel kordadel puhken nutma, aga ainult korraks - selline pahvak. Loomulikult on mul ka närvi sattumisest suured peavalud. Iga kord kaasneb ärritusega ka peavalu. Enda rahustamiseks pole ma midagi muud leidnud kui enese vigastamine. Ma tekitan oma nahale kergeid haavu, sest see väikene valuhoog viib mu mõtted vihast mujale ja tasapisi mu normaalolek taastub. Esimest korda vigastasin end mõned aastad tagasi ja siis oli see lühiajaline. Mitu aastat kuni praeguseni ma seda ei teinud. Ma sooviks lõpetada ning leida mõne muu lahenduse, kuid samas vist nii palju ei soovi ka, et täielikult lõpetada.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kõigil inimestel tekivad pinged ja kõik inimesed ka väljutavad endast neid pingeid, nö maandavad. Tundelistel inimestel tekib neid pingeid rohke, kui nad maandada suudavad-oskavad.
Pingete maandamine olgu alustuseks: minu Palve-Meditatsioon (rahulikult, enesetunnet jälgides, 3-5 korda korraga, aeglaselt (nädala kaupa) P-M kestvust kergitades. Sportlik tegevus, rahustavad teed, soojavee protseduurid jms. Arstirohtu esialgselt ei pakuks.
Siis võtted, et pingeid vähem tekiks. Siin vt. minu raamatust "Väljavalitu" Tervisemaja (ptk 7...14) soovitusi.
Nii see õnneradadele minek algabki.
Mõnusat Õnnematka!
Jüri O.-M. Ennet