Alzhaimeri tõbi. 08.07.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen täheldanud enda 66 aastasel tädil viimase kahe-kolme aastaga tõsist tervise häiret. Ta unustab pidevalt asju. Toon näitena mõned juhtumid- tädi tuli minule ning mu emale küll, tuli ka mu õde koos enda 2 aastase lapsega. Veetsid siis päeva siin, kui kõik oma koju läksid. Järgmine päev läks õde tädile külla ning ema sammuti, kui tädi ütles mu emale, et no nüüd näed sa siis enda lapselast esimest korda. Analoogseid juhtumeid on korduvalt olnud. Ajab nimesid sassi. Ning kui külas käis, arvas et mu isa oli abielus mu õega ning mu õde on lesk. Arsti juurde ta just ei keeldu minemast, aga lihtsalt ei taha minna. Kardan ta tervise pärast ning terve maja pärast. Alles ta pani panni kuivama pliidi peale, ning pliit jäi sisse. Tuba tossu täis, ning tema ei märka seda. Jumal tänatud et mu õde talle külla läks siis. Niisiis ma otsisin internetist erinevaid teste, millega ise kasvõi tõestada talle, et midagi on väga valesti, ning ehk ta on nõus arsti juurde minema, kuid kahjuks kõik olid inglise keeles ning üsna keeruline oli neid teste eesti keelde tõlkida ning maha kirjutada. Peale seda, olen kuulnud, et mu teisel tädil oli võibolla skisofreenia, see pole küll kindel, sest keegi ei räägi temast eriti, kuid kuna mina olen eluaeg muretsenud enda tervise pärast ning tihtipeale näen tonti seal kus seda ei ole, kardan, et selline asi võib olla geneetiline ning minulgi välja lüüa. Millised on need võimalused ning milliseid lihtsamaid teste talle teha? Kogu lugupidamisega.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kliinik.ee saatis vabandades viimased kirjad alles 14. juulil 2010.a. mulle vastamiseks.
Nüüd siis vastan.
Eakatel inimestel tekib ajus muutusi ja sellega kaaasneb mäluhäired, arusaamise raskusi, ettenägemisvõime alanemine (Alles ta pani panni kuivama pliidi peale, ning pliit jäi sisse. Tuba tossu täis, ning tema ei märka seda. Jumal tänatud et mu õde talle külla läks siis.) jne. Dementsuse alavorme on mitmeid ja sellest tulenevalt ka ravivõimalused erinevad, aga üldjuhul on haigus progresseeruv.
Mis tal tegelikult on, seda saab peale psühhiaatri jutul käimist teada, siis ka tegutsemisplaan. Skisofreenia eakatel ei teki ja kuna seda ennem olnud ei ole, siis teda ka vanur-tädil ei ole (skisofreeniat ei ole).
Kõik meie tervise potentsiaalid ja ka haiguste võimalikkus on meile sünniga kaasa antud. Mis aga siis elupäevil esile tuleb ja avaldub (tervis/haigus) sõltub meie eluviisidest, meie hoiakutest, meie kehalisest aktiivsusest, meie oskusest pingeid maandada ja õigesti puhata, jne. Kuidas neid haiguse eelsoodumuste avaldumist vältida ja tervisemägesid esile tuua - sirvi, loe, mõtle ja praktiseeri minu raamatus "Väljavalitu" toodut. Sealt saad enamuse vastuseid oma küsimustele. Kui mõni valdkond ebaselgeks jääb, siis kirjuta veelkordselt.
Parimate tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet