Paanikahäire öösiti 29.06.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Umbes 9 aastat tagasi oli mul luupainaja, mis avaldus kella 3 ajala hommikul survetundega rinnul paari sekundi jooksul, mille ajal ei saanud ennast ka liigutada. Pärast mõnda sekundit ärkasin rabeledes üles ja olin täielikult paanikas, mille peale jooksin toast välja.Tollel ajal olin 15 aastane. Hooliamta sellest, et see sellel hetkel oli väga õudne kogemus, olen lugenud luupainajate kohta ja tean, et tegemist ei ole millegi ebamaisega, vaid meditsiiniliselt kergesti seletava nähtusega. Alateadlikult on see mind aga mõjutama jäänud - olen avastanud, et proovin magama jääda pärast kella 3 öösel. Juhul kui ma jään enne kella 3 öösel magama, ärkan peaaegu alati väga halva unenäo peale üles u 2.50 - 3.05 ja seda väga tihedalt. Halva unenäo tõttu on suur hirmutunne ja nii kui ma silmad jälle kinni panen, on iga kirgastuv pilt (näiteks aasal puhuv tuul), äärmiselt hirmutekitav, mille peale ei saa magama jääda u 1-2 tunni jooksul. Ülesärkamine ei lase välja puhata ja päeviti olen väsinud. Kuna olen olnud siiani üliõpilane, olen saanud minna magama peale kella 3 öösel, seetõttu enamus õhtuid ei ole nii juhtunud, kuid nüüd töötades olen sageli ärganud samas hirmutundes õudusunenäo peale. Kas peaksin pöörduma psühhiaatri vastuvõtule?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kliinik.ee saatis vabandades viimased kirjad alles 14. juulil 2010.a. mulle vastamiseks.
Nüüd siis vastan.
Kui une-uuringud tehtud, siis paljud asjad selgemad.
Minu vaatevinklist on tegemist mingi nö neurootilise probleemiga (sellele viitab see kindlal kellaajal öösiti tekkiv probleem) ja seda peaks uurima, selle põhjuse minevikku jätma või olevikust kõrvaldama.
Minu Palve-Meditatsiooni kolm esimest osa järkjä'rgult omaseks teha - praktiseerida. Kerge füüsiline tegevus õpetab pingutuse-lõõgastuse, töö-puhkuse küsimusi reguleerima. vt.otsinguga uneprobleemi varasemaid soovitusi. Ja siis Tervisemaja suunised. Arvan, et Tervisemaja probleemistikku uurides (minu raamatust "Väljavalitu") saad oma neurootilisele põhjusteguri(te)le ka selgust ning lahendust.
Kui une-uuringu andmed käes - anna meilegi teada saadud tulemustest ning soovitustest.
Parimate tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet