Söömishäired ja sundmõte toidust 04.06.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Mul on üks selline probleem, millest ma jagu ei saa.
Mul on tekkinud kinnisidee söögist. Eelmisel aastal hakkasin ma oma sööki piirama ning lõpuks sai must anorektik. Püüdsin sellest iseseisvalt välja tulla ja tulemus oli see, et võtsin juurte nii tohutult, et see andis tunda nii minu enesehinnangus kui ka õppimisel. Nüüd oled suutnud jälle kaalust alla võtta, tänu õuntele, mis ongi minu päevamenüü ja juba mitu kuud. Kuid iga nädal mingi paar korda on mul need mustad päevad, kus ahmin end toitu täis ja pärast tunnen sellist süümepiinu, et murdud ja lähen depressiooni.
Iga jumala päev mõtlen ma toidust, mida ma söön, kui palju ma söön, muretsen, et söön liigagi palju . Olen väljas ja mõtlen, millal koju saan, et süüa, ma ei suuda keskenduda. Ma ei tea, kuidas sellest sundmõttest jagu saada. See on vallutanud juba mu elu.
Ja siiamaani loodan, et kaalust alla saada.
Ma loodan, et oskata mind aidata??

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Paar-kolm olulist nippi:
1) toitu mäluda kaua ja põhjalikult, igat suutäit 30-40 või isegi 50 korda;
2) toituda mitmekülgselt, ainult õuntega ei ole õige. Kuus korra võib mõne ainult juurikapäeva-õuntepäeva teha, aga ainult korra;
3) toituda kolm või neli korda päevas, siis liigsöömise vajadus väheneb tunduvalt. (Kui vaid kord päevas süüa, siis kindlasti läheb asi käest, kindlasti);
4) kehaliselt aktiivne olla, rohkelt väljas, looduses;
5) psühhoregulatsioon - Minu Palve-Meditatsiooni esimene samm.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet