Masendus, kurbus. 21.05.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 16-aastane tütarlaps. Probleeme ärevushäiretega ning tujumuutustega.
Ühel hetkel olen väga rõõmus ja õnnelik, viis minutit hiljem olen võimeline ennast haavama.
On ka antropofoobia. Sageli klopib süda ning olen ka teadvuse kaotanud.
Mul oli vähemalt neli aastat noh.. kuidas nüüd öelda.. aga mul on olnud neli aastat selline metal-muusika ja musta kandmise hooaeg. Nüüd olen suutnud ühe aasta ilusti normaalse inimesena elada. Märtsi lõpus, proovides oma elu võtta, sõin ära korraga üle 10 antidep.( antidepressandid kirjutas välja mulle mu psühhiaater, kelle juures pole ma enam käinud ) Õnneks midagi erilist ei juhtunud. Kõige imelikum oli see, et sel päeval, mil ma otsustasin seda teha, oli tegelikult hea päev: ma sain diplomi omaloomingu ürituselt ning mulle kingiti raamat. Olin terve päeva vetsu juures, oksendasiin, värisesin jne. Terve aprilli ja mai olen suutnud läbida stabiilselt. Kuid kardan, et ühel hetkel võin uuesti lihtsalt murduda ning midagi endale teha. Ärevushäired on edasi, tunnen ennast pidevalt halvasti. Pole rahul mitte millegagi. (Oma halva enesetunde pärast pahatihti ei viitsi midagi korda saata ja ka õpitulemused langevad). Viibin suurema osa enda maailmas. Vihastan inimeste peale ja sageli enda.
Mu ema ja isa lahutasid juba siis, kui ma olin 6-aastane. Elan emaga.
Meil on alatasa raskusi olnud, kuid oleme kuidagi välja tulnud alati.
Pahatihti ei suuda magama jääda enne kella 3.00. Ei suuda inimestega suhelda, samas meeldib kirjutada erinevaid jutte, olen loominguline. Meeldib üksi olla. Kõik inimesed, kes mind ümbritsevad, ajavad mind vihale. Samas ma tahan nendega ikka suhelda ja olla inimeste keskel. Aga miski segab ja ajab mind marru pidevalt. Mida ma peaksin tegema?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Elu on elamiseks, arenemiseks, õnnelikuks saamiseks. Emaga sõbralikult probleemide arutlemine on suuresti kasuks. Uneprobleemid tuleb samm-sammult korda teha: õige režiim, kerged kehalised harjutamised, veidi eneseregulatsiooni. Loominguline tegevus annab jõudu ja rõõmu. Oma kohustuste täitmisest tunda rõõmu, võtta nagu treeningut, võtta loominguliselt - sportmänguliselt. Päevik on suureks abiliseks (esikohal ikkagi Ema) asjaolude analüüsimisel, tegude planeerimisel.
Sirvi raamatukogus minu raamatut "Väljavalitu" ja sealt leiad õpetussõnu päeviku pidamise kohta, õppimise korraldamisest, uneprobleemide lahendamisest, eesmärkide seadmisest, treeningu kohta jne. Sirvi, loe ja leiad sealt juhiseid, printsiipe.
Juhiste, printsiipide leidjaid on palju, aga need tuleb ka ellu rakendada. Rakendajaid on veidi vähem. Aga Sina oled rakendaja.
Naudi ka kaunist Loodust!
Igast murest saab üle!
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet