Hirm reisimise ja võõras kohas söömise ees 31.03.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

Mul on probleem, juba tervelt aasta. Mul on söömishäired, nimelt ei suuda ma võõras kohas süüa nt. tuttavate pool või restoranides. Ma lähen kergesti endast välja, kui ma pean kusagile minema, ma hakkan endale ette kujutama, et mul on süda paha, ma olen isegi selle probleemiga gastroskoopias käinud, kuid tulutult, sest uuringud näitavad, et kõik on korras. Mõned päevad tagasi sõitsin sõbrannale külla, et veenduda selles, et probleem on puhtalt vaimne. Esimesed tunnid, kui ma seal olin, läksin ma endast nii välja, et sõbranna pidi mulle veerand tabletti rahustit andma. Kui süüa hakkasime tegema, tundsin ma jälle ennast halvasti, kuid kuidagi suutsin siiski ennast sööma sundida. Järgmisel päeval läks juba lihtsamalt ning kui ma paari päeva pärast koju jõudsin, tundsin, et olen enda probleemid ületanud. Suvel puhkusele sõites osutus minu puhkus õudusunenäoks, sest ma ei suutnud peale oksendamise midagi teha. Kui nüüd, kui ma hakkan mõtlema, et võiks kuskile soojamaa reisile minna, hakkab mul automaatselt halb, piisab ka teiste reisipiltide vaatamisest, et süda pahaks läheks. Mõned kuud tagasi püüdsin ma leida elu mõtet, kuid ma pole seda siiani veel leidnud, vahel on nii tühi tunne. Pole mõelnud enesetapu peale, ega ei tee seda ka mitte kunagi, kuid siiski nii enam elada ei saa. Ma olen korra isegi nii närvi läinud, et minestasin lihtsalt ära. Probleem hakkas tegelikult aasta tagasi pärast valusat lahkuminekut, kuid nüüdseks olen sellest enam-vähem üle saanud. Algus oli väga raske, ma sõin rahusteid ja magasin päevad läbi, et mitte ainult mõelda sellele. Sellest staatusest olen ma välja saanud. Praegu on mul ka närviline periood, kuna lõpuklass ja eksamid on tulekul, ma ei suuda keskenduda. Minu küsimus on siis selline, et kas ma peaksin enda hirmu (reisimise ees) vastu abi otsima, või suudan ka lõpuks sellega ise toime tulla?
Ja kas ma hakkan hulluks minema, ma tunnen, et olen ainuke inimene, kes sellise hirmu all kannatab? Kuidas ma saaksin enda mõtteid mujale koondada?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Sundhirm (reisimine) ja söömisega seonduv häire on kõrvaldatav. AD (õige ravim ja adekvaatne annus, lühiaegselt) - kirjutab psühhiaater.
Harjutused, et õppida liigsetest pingetest vabanema ja organismi tugevdama. Viis rühma harjutusi (sotsiaalsed, kehalised, meelelised-psüühilised, emotsionaalsed, vaimsed e meditatiivsed-palvelised). Alustada kehalistest. Ja lõpetuseks uus hoiak.
Psühhiaatrit karta ei ole vaja, ta nagu treisedki tohtrid.
Igast murest saab üle!
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet