Ülitundlikkus ja halb uni 26.03.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kannatan ärevushäire all (posttraumaatiline stressihäire). Peamine probleem on unes. Magama jään normaalselt, aga uni on pinnapealne ja näen palju painavaid unenägusid ning ärkan väga vara. Tavaliselt õnnestus mul mingil hektel ikka end välja magada, aga nüüd juba 4-5 nädalat on selline periood, kus tunnen seesmist värinat ja isegi kui enda arvates hästi magan, olen hommikul väsinud. (Lahutasin 3-4 kuud tagasi oma abielu ja ma arvan, et šokk on viimaks pärale jõudnud. Vahel saan nutta end tühjemaks ja siis on kohe kergem, aga varsti kogub see värin jälle uued tuurid üles. Enne oli ka klomp kurgus, mis on nüüd väiksemaks jäânud).

Olen tarbinud AD-d (Coaxil) kõige karmimatel perioodidel, aga end viimaks lahti võõrutanud. Olen ülitundlik inimene ja psühhiaatrilt saadud muud retseptid (mingi neuroleptikum oli ja siis palderjani, veistesüdamerohi ja naatriumbromiidi lahus) on ka lõppenud sellega, et uni on üldse paigast ära läinud või siis ei suuda järgmisel päeval adekvaatselt tööd teha (tööl pean mõistust kasutama ja ma ei saa seal uimane olla). Olen läinud seda teed, et katsun taimsete vahenditega hakkama saada, sest tundub, et ravimeid ma ei kannata. Ka osade taimedega on nii, et pean neid võtma nädalavahetusel, sest muidu on pea raske ja olen uimane.

Kas see värin peaks ikka mingi aja möödudes üle minema või jäängi selliseks? Mida teha, et see kiiremini möödas oleks.

Elusihtidega on kõik korras.

Mul on olnud elus varasemalt ka muid traumasid peale selle lahutuse, aga olen suutnud hullemad ära lahendada. Arm närvisüsteemile on muidugi jäänud.

Tänan ette vastuse eest.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Konkreetne probleem - lahutus - vajab emotsionaalset "seedimist", aega. Kui raviteedest aitab, siis v. tore. Kui AD siiski vajalik, siis prooviksin und mõjutavat AD-d väikeses annuses. Minu Palve-Meditatsioon hoiab ajutegevuse selge, aitab liigsetest pingetest vabaneda, õpetab psühhoregulatsiooni. Minevikust meenutada meeldivaid hetki, miinushetkeid võtta Õpetus-ivadena ja ka neist seeläbi intellektuaalselt rõõmu tunda.
Unealaseid soovitusi - vt. varasemad soovitused kliinik.ee-s, minu raamat. "Väljavalitu" ptk. 10.1 Edendamine.
Aeg mured viib!
Inimene on sündinud siia Ilmamaale selleks, et olla õnnelik! Selles noodivõtmes tulebki elada ning eluooperis-operetis osalemisest naudingut tunda. Libretot me ju suurt muuta ei saa, aga oma osa hästi esitada ja sellest ise rõõmu tunda ja ka saal (kaaskondsed) ahhetama panna - seda küll!
Parimat Teile, Väljavalitu,
Jüri O.-M. Ennet