Närvitsemishood 24.03.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Minu mure selline, et mul esinevad ärritushood. Reeglina olen normaalne, aga siis mingi täiesti tühine asi ajab totaalselt marru ning ma ei suuda oma emotsioone taltsutada, tõstan häält, kohati isegi karjun. Kui jõuan tippu, siis hakkan nutma, sest mul hakkab endast nii kohutavalt kahju, et ma ei suuda oma emotsioone kontrollida. Samuti hakkab mul kahju kaaskodanikest, kelle peal end välja elan. Ma tean, et see pole normaalne, kuid ei oska midagi teha.
Proovisin psühholoogi vastuvõttu, kuid sellest polnud mingit abi, ma ei jõudnud põhjusteni, millest need hood tingitud on. Muul ajal olen täiesti normaalne inimene. Kuid kui jälle selline hoog tuleb, siis kardan isegi ennast, et ükskord võin vägivalda tarvitada, kuigi karjumine on ka vaimne vägivald.
Mida teha? Kas mingitest looduslikest vahenditest oleks abi? Või ainus varinat antidepressandid?

Kõige hullem on see, et ma näen, et mu 8-aastane tütar hakkab sama teed minema... Ma ei tea, kas on asi minu käitumise eeskujus või geenides või soodumuses.

Tahan midagi endaga ette võtta, kuid ei tea, mida. Palun jagage näpunäiteid.

Ette tänades
M.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Looduslikest vahenditest on suur abi - apteegi vabamüügist saab. Eelkõige rahustavad teed. Üleväsimus ärritab, puhkus rahustab - töö- ja puhkerežiimi korrigeerida. Leida ka päeval lõõgastushetki.
Õppida pingetest vabanemist, lõõgastumist - vt. minu Palve-Meditatsiooni harjutus. Lapse vana-vanemaid julgelt ja ilma häbenemata appi organiseerida, et hingetõmbehekti saada.
Uued elusihid paika panna.
Geneetikat me mineviku suunas muuta ei saa, oleviku elu ja suhtumist endasse ja keskkonda aga küll. Käitumist mõjutab eelkõige ikkagi olevik, keskkond ja tulevikusihid. Leida Lastes andekuse valdkonnad ja neid siis edendada. vt. "Väljavalitu" ptk. Isiksuse kujundamine ja Tervisemaja korruseid. Leida sõprussidemeid.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet