Sertralini veidrad kõrvalmõjud 18.03.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Küsin oma sugulase pärast, kes on 40-aastane mees. Eelmisel aastal diagnoositi tal depressioon (oli ka psühhiaatriahaiglas) ja ta hakkas saama raviks Sertralini 50 mg (millalgi suvest alates). Algul tundus, et tal on parem, kuid nüüd on olnud mitu agressiivset episoodi ja vägagi ebaadekvaatset käitumist. Suur soov midagi osta, kui raha otsa saab, siis ka varastada - peaasi, et saaks ebavajalikku kaupa kokku vedada. Kui aru pärida, ägestub ja sõimab teisi hulludeks ning soovitab ravile minna. Nüüd on juba kaks korda tegemist olnud politseiga, sest ta tahab varastada ja kui peale satutakse, hakkab ähvardama. Tal on kadunud ajataju, st võib viis korda päevas püüda rongi peale jõuda, aga jääb iga kord maha. Vabatahtlikult ta ravile end viia ei laseks. Samuti ei ole mul täit ülevaadet, mis ravimeid ta veel tarvitab, tal on diagnoositud ka Crohni tõbi, uuringud on pooleli, sest ta ei jõua vististi kohale. Väga pikk mees, kaalub alla 60 kg. Valuvaigisteid on ka tarvitanud, lugesin Internetist, et need ei sobi Sertraliniga kokku. Alates 1. märtsist ei pidanud enam seda depressiooniravimit võtma, kuid seisund on sama püsinud.
Leidsin sarnase käitumisega juhtumi:
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20090901195502AAUFAtK%0A
Kuidas aidata seda meest. Kas kuidagi saab kohtult määruse, et teda ravile võetaks? Terve pere on stressis, et mis järgmiseks juhtub, ise ma olen veendunud, et inimene vajab vaid korralikku ravi ja jälgimist kinnises asutuses mõnda aega.
Aitäh, kui oskate aidata. Tema enda arst ei ole väga huvitatud temaga tegelemisest, ei tea, mis põhjustel, ise ma ei ole suhelnud temaga, nii räägib kannatava mehe ema.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Tuginedes ülalöeldud infole jääb mulje, et AD (Sertraliin) ei ole õige arstirohi. Õige diagnoos, õige ravim - siit alustada. Kas on probleeme alkoholiga?
Psühhiaatri jutule ja seal selgub edaspidine, sealt käitumise juhised. Kui see mees ise ei lähe, siis mõni lähedane mingu ja püüdku olukorda psühhiaatrile selgitada.
Kannatlikkust ja tegutsemist,
Jüri O.-M. Ennet