Käitumise muutus 22.02.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, minul on küsimus seoses ühe oma lähisugulasega, kellega on viimaste aastate jooksul toimunud veidrad käitumise muutused. Nimelt iga aasta umbes pool aastat ( viimased 5 aastat selline käitumine olnud) on saanud ühest inimesest täitsa teine. Algselt polnud asi nii hull, kuid viimasel suvel oli asi juba päris keeruline - nimelt inimene muutus äärmiselt närviliseks, agressiivseks (kallale päris ei läinud, kuid tihti oli selline tunne, et võib seda teha), hakkas rääkima veidraid asju (kujutades ette, et on jumala käsilane ja muude ajalooliste tegelaste sugulane jms); käitumine muutus väga veidraks - nt puude kallistamine, suvaliste inimestega tänaval rääkimine jms. Sel perioodil on temaga ka äärmiselt raske suhelda, sest teisi ta ei kuula, ajab oma teemat ja oleks nagu kogu maailma peale vihane. Ajataju on väga veider, kui lubab tulla poole tunni pärast ei jõua kindlasti enne poolt päeva jms. Selliseid käitumise nüansse veelgi. Ise ta endale haigust ei tunnista, pigem peab kõiki teisi ümbritsevaid haigeteks.Tahtevastaselt pole saanud ravile saata, sest siiani pole ta olnud ohtlik endale ega teistele, vabatahtlikult arsti juurde ei lähe. Nüüd hetkel jälle tundub kõik korras, veidrat käitumist enamjaolt ei mäleta, vabandab lihtsalt käitumise pärast, kuid arsti juurde läinud pole siiani. Hetkel hirm, et kevade poole juhtub sama asi jälle, sest üldjuhul on see igal aastal nii olnud, viimasel aastal muutus käitumine eriti kummaliseks. Kas võib olla tegu skisofreeniaga, või kui ei, siis millega? Kuidas oleks veel variante arsti juurde saada või mida üldse peale hakata?
Ette tänades, K.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kõik korralikud inimesed kontrollivad aegajalt oma tervist tohtri juures. Sellest alustadagi. Sportlased kontrollivad oma tervist väga korralikult - muidu ju suurt tööd ja suuri saavutusi teha ei saaks. Kui soovime hästi areneda, end toredasti kujundada, siis on tervis (arsti soovitused) vägagi teretulnud. Sellest alustadagi.
Omaste-lähedaste osa siin oluline. Eelneva info põhjal täpset diagnoosi panna ei saa, vaja ikkagi inimest näha, temaga vestelda.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet