Vabastav hingamine 10.12.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Lp dr Ennet,
sooviksin Teie arvamust hingamisteraapia kohta. Olen olemuselt üsna närviline ja rahutu natuuriga. Viimasel ajal on nii tööst kui ühiskonnas toimuvast lisandanud hulgaliselt rahutuks tegevaid faktoreid. Tunnetan ennast jälgides ka füüsiliselt turja ja õlavöötmes tugevat pingesolekut. Stressist ja rahutusest on kõrgenenud vererõhk. Perearst määras pingete maandamiseks Cipralexi. Kuna ei taha jääda ainult ravimite toimele lootma, olen lugenud erinevatest eneseabi meetoditest. Üks nendest, millest palju on räägitud, on nn vabastav hingamine. Kas sellisest teraapilisest hingamisest võiks abi olla stressi maandamisel või peaks sellesse ka mingis osas ettevaatusega suhtuma?
Ette tänades, 43 aastane naine.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Pikad jalutuskäigud korrigeerivad ka hingamist ja teevad seda nn vabastavat hingamist. Ohkamine rahustab, vabastab. Mina teen veel vabastavat kuristamist - kujutlen kuristamisel, et organism (psüühika) vabaneb sellest-tollest probleemist. Kohe hingamisharjutuste juurde minna ei soovita, sest see keeruline, ja valesti tehes ka ohtlik. Ka Yoga harjutustes on see alles neljas aste: 1. yama e eetika, 2. niyama e esteetika e hügieen, 3. asaana e kehaline harjutus, 4. pranayama e hingamine.
Hingamisharjutused algajale ei sobi.
Jalutuskäigud eelkõige.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet