Depressiooni põhjustest 20.11.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere

Kui oluline roll võib olla traumeerival lapsepõlve mälestusel edaspidises elus ja selle pideval meenumisel?
Kas selle tagajärjel võib tekkida antisotsiaalsus, umbusklikkus võõraste inimeste suhtes, üksiolemise raskusest tingitud muremõtted, apaatsus ja sellest lootusetus ning süvenevast spiraalist omakorda väljakujunema hakkav krooniline alkoholism (olen teadlik alkoholi depressiooni süvendavast mõjust ja et probleemiga hakkama saada tuleks esimese asjana alkoholist täielikult loobuda) ja sellega kaasas käivad probleemid? Paanikahäired koos foobiatega suurte ruumide ees ja üldse inimeste ees jms?
Ise oma alkoholilembusele selgitust otsides jõudsin kirjeldatud järjekorras selle sama esimeses küsimuses mainitud mälestuseni. Siin täpsustada ei tahaks seda.

Kaks ad kuuri mõne aastase vahega olnud ja abi ainult niipalju, et alguses on pidev uimane- ja hiljem apaatne olek, mis on nagunii läbi aastate nö põhiline seisund olnud.
Esimese psühhiaatriga kõigele lisaks veel ebameeldiv kogemus...

Juhul, kui algne põhjus ongi see mälestus, siis kuidas selliseid asju ravitakse - kui üldse? St kas ravitakse tagajärgi või tegeletakse ka põhjustega?
Või mis nõu teie annaks?

Ette tänades

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Liht- ja täisminevik jätavad jälje ja mingil määral toimivad olevikus. Aga minevikku me muuta ei saa, see on nagu kaotatud süütus - läinud ja puha. Muuta saame suhtumist sellesse minevikku ja sealt õpetuseivad välja noppida. Tähtsam on oleviku hoiakud ja tuleviku sihid. Kui elusihid selged ja motiveerivad, siis - purjed ülesse ja purjetada elusihtide poole. Rõõmuga.
Alko-lembuse põhjuseks ei ole raske lapsepõlv, põhjuseks on motiveeritud eesmärkide puudumine või nende otsimisega mitte tegelemine.
Nõrk otsib süüdlast (ka minevikust), tugev lahendusi (olevikust).
Allahi-rahvas ei joo alkoholi, sajad miljonid saavad ilma alkoholita hakkama, on õnnelikud ja kasvatavad igaüks pesakonna lapsi.
Eesti riik ja rahvas vajab kaineid tegutsejaid. Kaineid!
Nigela riikliku alko-poliitika tõttu on meil niigi juba ülearu palju alko-haigeid, riikliku alkopoliitika puudumise tõttu sandistatud inimesi. NARKO-ainetest ei maksa rääkidagi. Seega peaaegu et riigi poolt soositud (mitte pidurdatud) rahvuslik suitsiid! - välisvaenlast ei ole meil vajagi, erakondlikku opositsiooni-vaenlast ei ole vajagi - liberaalne joomarlus ja riiki ja rahvast varsti enam ei olegi. Kas ka siin rahvusvaheline majanduskriis jällegi põhjuseks?
Ole kaine, inimene! Raha(alko)-kapital praegu inimtervise eest ei hoolitse.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet