kust saada abi? 30.09.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tunnen end lootusetuna, viimaste kuudega on nii palju halba juhtunud, sain teada, et mul on rinnakasvaja, töö saab kohe läbi, makse enam maksta ei jaksa ja pean üürikorterist välja kolima, maale tagasi. Samuti tundsin et viimasel ajal mees enam ei toeta ja ei taha minuga olla vaid ainult sõpradega juua ja nüüd lõpuks läksime me tülli ja ma ütlesin vihahoos et mulle aitab, et lähem siis lahku, aga hakkasin seda kahetsema ja tahan teda tagasi aga tema mind enam ei taha ja olen selles täiesti kindel et ta ei anna mulle enam uut võimalus. Olen täiesti üksi, mul on pidevalt paha olla, ma ei suuda magada, süüa ega tööl käia. Üritan positiivselt mõelda kuid lõpus olen alguses tagasi ja nutan ennast lolliks. Tahan kohutavalt abi, sest ei jaksa enam. Mida ma pean tegema- kas pöörduma perearstile, et see määraks antitepressandid või pöörduma kuskile mujale? Üksi ma enam hakkama ei saa ja ei suuda.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

mul on rinnakasvaja
-onkoloogid ja nende aparatuur ning ravivahendid aitavad paljugi, nendega head koostööd teha. Usk positiivsesse on väga vajalik.
töö saab kohe läbi
-töö sõltub ühiskonnast, seega ühiskondlik aktiivsus, poliitiline aktiivsus, valimistel toetada inimsõbralikku erakonda. Oluline on ka endapoolne aktiivsus nii Eesti piires kui ka Euroopa piires.
makse enam maksta ei jaksa ja pean üürikorterist välja kolima
-elukohajärgne sotsiaalosakond oma abivalmis töötajatega annab nõu. Mitte häbeneda ja julgelt neid kanaleid kasutada.
maale tagasi
-kui selline võimalu on, siis rõõmuga seda kasutada. Olemasolevatest võimalustest teha valik ja vaatega ka paar ajaühikut ette, tuleviku suunas. Samuti tundsin et viimasel ajal mees enam ei toeta
-inimsuhteid vägistades (jõuga) ei saa parandada. Kui tal mõistust ja hakkamist kooseluks ei ole, siis: "mine siis ja minnesgi sa seda meeles pea, Ilmas leidub teisigi..." Aga enne proovige ikkagi kooselu suunas asju diplomaatiliselt kujundada, eneseväärikalt, end mitte alandades.
Mina näen haiglas väga haigeid, suremisel inimesi ja surnuid. Buddha ka nägi ja selle alusel kujundas uue maailmavaate. Ka mina. Vundamendiks on seisukoht: Elus - järelikult õnnelik! Sellest tulebki alustada. Täna olete ju elus!
Võitlus võib viia võidule, passiivsus - ei iial. Ka sotsiaalne võitlus.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet