isiksusehäire ja lähedaste toimetulek 31.08.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Palun andke nõu, kui peres on isiksusehäirega inimene, et kuidas temaga käituda ning kuidas ise ellu jääda.
Ise ta isiksusehäiret ei tunnista, tal on kõik muud hädad: migreen, valu ülitundlikkus jne jne. Igal sammul kiidab end ja nurub pidevalt enda tunnustamist, temale on kõik käitumised lubatud, sest ta on ju väga haige(peavalud jm valud igal pool). Töölt tuli ära, sest keegi ei mõistnud teda ega ka tunnustanud piisaval, eluaset tal ei ole, oma peret ka mitte. Nüüd kolis ema juurde. Põhiline tegevus arstide juures käimine. Kui üks midagi ei leia, siis läheb teise juurde, pideva kaeblemise peale üht teist ikka leitakse, sest lapsepõlves põdes üsna raskelt südamehaigust. Käitub kõigi teiste pereliikmetega(ema, õde, muud lähisugulased) üleolevalt, suisa terroriseerib.
Alguses püüdsime olla väga mõistvad, kuid mida rohkem temaga arvestame, seda üleolevamaks ta muutub ning rohkem laiutab nii füüsiliselt kui psühholoogiliselt. Ema on oma majas end ühte nurka kolinud. Tema on võtnud õiguse otsustada, kes milliseid ruume kasutab. Pikem kirjeldus ilmselt ei ole vajalik, küllap mõistate olukorda.
Mida saame teha, kust otsida abi ja nõu? Tean, et isiksusehäirete ravi on pikk ja keeruline. Antud juhul inimene ise seda ei tunnista, seega veel hullem juhtum. Ülejäänud pereliikmetel on minu arvates aga õigus normaalsele elule ning isegi haigus ei ole õigustus teiste elu põrguks muuta.
Palun konkreetseid näpunäiteid või viiteid, kuidas toime tulla.
Tänan ette!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Koostöö tema raviarstiga ja mõningaid leevendusi annab siis arstirohtude abil saada. Perearstiga täpsustada, et võibolla vajab psühhiaatri konsultatsiooni? Teiseks, mängureeglid-eluruum majas paika panna: sinu tuba ja sinu luba, minu tuba ja meie ühine elamine. Õõrahu sellest kellast jne. Mõõdikud RANGELT paika.
Kannatlikkust,
Jüri O.-M. Ennet