sotsiaalfoobia 08.07.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.Mul on mure oma õe pärast. Ta on kannatanud terve oma elu selle haiguse all ja see on süvenenud aastatega. Alles aasta tagasi sai ta kerge ravi peale( antidepresant jm. täpselt ei tea). Mul selline küsimus ,et kuidas ma saaksin teda aidata ja toetada? Kuidas ma peaks rääkima ja suhtlema temaga? Terve oma elu olen ma pidanud väga ettevaatlikult temaga suhtlema, sest isegi kui me saama normaalselt asjadest rääkida sel momendil siis järgmine päev on tavaliselt suur katastroof , sest ta on jõudnud 24 tunniga analüüsida igat mu sõna ja keeranud minu vestluse pahupidi enda vastu.Asja on teinud hullemaks ka see, et ma ei ela Eestis ja näen teda korra aastas ning arvan et tal on isegi sotsiaalhirm minu suhtes, kuna ise olen väga suhtleja ja tugeva omaarvamusega.Olen püüdnud alati temaga rääkidas väga sõnu valida ja neutraalseks jääda , et mitte tülli minna, sest näen teda väga hrva ja ei taha seda vähest aega raisata tültsemise peale. Palu aidake, andke nõu mida ma saaks teha ,et teda aidata paraneda, et saada üle sellest hirmust?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Sotsiaalfoobia? - seda arvate teie. Eelkõige ikkagi vajalik psühhiaatri jutul selgitada praegune seis - mis on ja mida ei ole. Siis saab ka aitamisest konkreetsemalt rääkida. Kui mõni inimene, kellega õel on head suhted ja kellega ta tülli ei lähe - selle abi! Suhtlemisel mitte oma peale suruda, neutraalselt, rahulikult. temal lasta rääkida (kui ta soovib). Tervislikud eluviisid on kõigile kasulikud. Sellised asjalikud eeskujud, kirjatükid - lugesin, meeldis, kas oled lugenud...proovinud???
Kuidas õel tööd-tegemised laabuvad, olme jne. Kaudselt saab aidata.
Hommikul ja õhtul talle head soovides rahustate ennast ja häälestate ka suhteid suhtlemisel temaga.
Kas on ikka AD või on mingi muu rohi? kas võtab regulaarselt rohtu? Kas külastab korralikult arst?
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet