täielik apaatia 08.06.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

mul on olnud palju läbielamisi viimase poole aasta jooksul ning olen täheldanud enese juures täiesti apaatseks inimeseks muundumist. See tähendab seda, et mitte midagi ei tunne - ei ärritust, erutust, rõõmu, kurbust jne. Sageli ei tunne isegi seda, kuidas peaksin mingis olukorras või olus käituma või olema. Pidevalt valdab mind mingisugune imelik rõõmu-ja rahulolutunne, mis aga ei ole seotud minu endaga või minu emotsioonidega. Vahest pahvatan naerma ebaharilikes olukordades, mis aga ei käi antud situatsiooni või sündmusega kooskõlas.
Oleksin kui täiesti energiast tühi, ilma mingisuguse sihita, ning ka ilma igasuguste muredeta, kuna olen täiesti apaatne.
Mida ma peaksin tegema, mul nagu üldse puuduks iseloom?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Sportlik tegevus raputab ka vaimuelu normiregistrisse. Üleväsimus tekitab apaatsust, seega - puhkus korda. Elusihtide ebamäärusus tekitab apaatsust, seega - elusihid selgeks. Selged sihid motiveerivad. Suhtlemine lähedastega - üksildus teeb passiivsemaks. Inimene ju soovib oma töötulemit ühiskonnale pakkudes ka tunnustust, alates lähedastest. Ise ennast kiita, tunnustada.
Sportlik tegevus on iseloomukasvatuse heaks mudeliks, eeskujuks.
Elulugude lugemine annab teiste elutarkust, sealt endale sobilikud terad välja nopida ja rakendada. Suutis tema, suudan ka mina - omal erialal, milles ma andekas olen. Iga inimene on mingis vallas andekas! Ka liigne söömine teeb "laisaks." Ka liigne dieeditsemine, anorektiline toitumine, luukeremodellide jäljendamine. Normaalne toitumine on kasuks.
Igas murest saab üle!
Jüri O.-M. Ennet