pearinglus 05.06.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
olen 23 aastane noormees ja mitu aastat tagasi algas mul pearinglus - kõik ümberringi käis ringi ja toaski oli paha liikuda, õhtuti oli raske magama jääda, sest silmad kinni käis voodi üles-alla nagu oleks kiigul ja mida rohkem silmad kinni olid seda hullekmaks läks. Samal ajal oli ka tugevad südamevalud ja n-ö judinad südames ja kloppimine. Südamega pole mul kunagi midagi olnud ja nüüdki on kontrollitud ja on korras, samuti pole mul vererõhuga probleeme. Siis määras neuroloog cipramili, mida võtan nüüd juba aastaid, kuid paremaks pole läinud ja ikka on tihti pea käib ringi (kuigi on palju parem kui algul ja saan ringi liikuda) ja suuremaid väljasid on raske ületada, tuleb nagu paanika. Samuti on peale pearingluse algust tekkinud klaustrofoobia, et liftidega pelgan sõita ja kitsastes ruumides olla (nt. pole ma käinud linnuste või nt Oleviste kiriku platvormil, sest nendes kitsastes ja pikkades koridorides ja trepidel ronimisel tuleb paanika). Neuroloogiga, kes ravimi määras pole enam tema juures käinud, sest ta oli lasteneuroloog. Perearst arvat, et mu probleem on psühhiaatriline ja peaksin psühhiaatritega tegelema. Küsimus on et kas ikka on asi psühhiaatriline, sest kui mul tugevam tunne one, siis kaovad vähenevad tunduvalt ka hirmud iseenesest? Kui nõrkus ja haigus on siis on ju kõigil ebameeldiv ja paha väljas käia, mul lihtalt pole otseselt nii paha praegu, et ma koolis ja tööl ei saaks käia, kuid nõrkus on ikkagi. Üks teine arst ütles, et pearinglus jääbki nüüd eluks ajaks ja pean ravimeid võtma alati (kas siis cipramili või vahetama millegi muu vastu). Küsin ka seda, et kas see tingimata peab jääma või on võimalus sellest lahti saada? aasta tagasi proovisime lõpetada, pool aastat polnud midagi, kuid siis tuli taas ja pidi jälle cipramiliga alustama. Ma ei ütle´ühegi arsti kohta midagi halvasti, kuid vahel on soovitatud kontsulteerida mitme arstiga. Seega küsin ka teilt, et mis teie arvate, kelle poole peaksin pöörduma ja milline mu probleem üldse on?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ärevushäire. Tabletist (AD) üksi ei piisa. Vaja on harjutusi, nende kaudu organismis "unelevad" ainete tekitamise süsteemid (mida praegu võtate apteegi abil) aktiveeruvad ja siis apteegi (tableti) abi enam vaja ei ole. Seega: 1. tabletid, 2. harjutused, 3. uue hoiaku kujundamine. vt. varasemaid soovitusi, minu ristkülik diagonaaliga ja "uued prillid2 raviprintsiipi.
Psühhiaater aitab.
Igast murest saab üle.
Tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet