Serotoniini tootmiseks ravimid 16.04.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, öelge palun, Mis ravimid aitavad organismile serotoniini tootma (anitdepressandid, age mitte need, mis rahuldavad, vaid need - mis aitavad organismile serotoniini tootma)? Lugesin siin foorumis, et on olemas uued serotoniini tagasihaarde inhibiitorid (tsiprinool, prozac) ja teised nendetaolised.
Kas Teie saate anda nende nimekirja ja kui on võimalik - kirjeldada nende gruppid. Või kust saab seda infot leidma?
Lugupidamisega, Sergei

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Serotoniin osaleb organismis nii närvisüsteemi tegevuses, aga ka mao-sooletrakti ja ka südame tegevuses. Organism saab seda sünteesida amiinihappest trüptamiin. Trüptamiin on asendamatu amiinohape ja seda peab saama toiduga: seened, banaanid, pähklid, jogurt, juust, kohupiim, kala, liha.
Normaalne toitumine on vajalik. Teiseks kehaline aktiivsus - siis organismi ainevahetus ja ka sünteesiprotsessid elavnevad.
Liikumine-aktiivsus ongi kvaliteetse elu vundament - selline on elutarkus.
Apteegist saadavad rohud on organismis olemas kui õigesti toitume ja kehaliselt aktiivsed oleme. Siit siis see somato-psüühiline toime ehk terves keha ka terve psüühika.
Rohu määrab vajadusel psühhiaater. Kirjandust on serotoniini kohta internetis v.palju.
Lugemisest üksi ei aita, aitab õige toitumine ja kehaline aktiivsus.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet