Ärevus või midagi muud? 06.04.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Ärevus....
õhupuudus, ei saa neelata, kõrist pigistatakse kui tangidega, südamekloppimine, pea laialimineku tunne, mõelda ei saa, keskendumine täiesti võimatu, minu puhul juba aasta otsa ei suuda kontsentreeruda niigi palju, et raamatut lugeda, sest mõte jookseb mujale, loetu ununeb (olin suur kirjandushuviline). Veel, näiteks sünnipäevalauas tekib äkki tunne, et kohe minestan ja tahan seltskonnast minema tormata, olen lahkunud ka. Bussist olen mitu peatust varem maha tulnud, sest ei suutnud edasi sõita, tahtsin õhu kätte. Käed hakkavad ühel hetkel lihtsalt värisema ja pidev kaaslane on tunne, et kohe-kohe juhtub midagi, aga mis peaks juhtuma, seda konkreetselt ei määratlegi, lihtsalt sundhirm, et ikka midagi väga halba. Vahel on mitu päeva, kui ei suuda telefoni vastu võtta jne. Tegelikult ka, aga inimesed on niivõrd erinevad, et igaühel kõikvõimalikud erinevad väljendused. Kattuvad põhiliselt südamekloppimine, käte värisemine, higistamine, konkretiseerimata hirmutunne (surmahirm siiski), ei suuda ühe koha peal püsida. Ja kõige tobedam selle loo juures on ju fakt, et käed-jalad terved, ja ometigi inimene piinleb. Mind näiteks ärritab see teadmine, et ma saaks ju ometigi oma mõtlemist muuta, aga miks ma sellega hakkama ei saa, lisandub veel vastik enesesüüdistamine, et nii äpu olen.
Kas sellest on võimalik vabaneda, võin on oht tõesti päris hulluks minna?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ärevushäire.
On kõrvaldatav. Ainult rohust ei piisa. Rohi, harjutused, uus hoiak - see kolmainsus. (vt. varasemaid soovitusi).
Iga tervisetera on oluline, ei pea ootama nö tervise-elevanti - väga suurt ja väga võimast. Nagu väike prügi silmas on väga halb nii ka väike tervisetera võib olla väga suureks kasuks. Suur-väike mõtlemine ei sobi. Tervislik mõtlemine-tegutsemine sobib.
Arst ei tee inimest terveks, tabletid ei tee - inimese tegevus, eluviis, hoiakud, ühiskondlik aktiivsus teevad. Usk endasse teeb terveks. Usk esivanemate kangelaslikku vabadusvõitlusesse - muidu ju meid ei oleks. Usk Eestirahva paremasse tulevikku teeb meid tervemaks. Inimene elab ühiskonnas ja ühiskonnaelu, riigitegelaste tegemine on seetõttu oluline meile kõigile. Valed otsused ja lihtrahva-vaenulikud otsused on aga eriti depressiooni-ärevust-haigusi tekitavad. Ja tabletiga seda ei muuda. Seda muudab ühiskondlik aktiivsus. Ei saa mitte vaiki olla, ei saa mitte tegutsemata olla! - see olgu meie lipukiri.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet
Head tegutsemist,
Jüri O.-M. Ennet