Kas selline ravimeetod on õige? 04.04.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Sõbranna vend kannatab äravushäirete ja depressiooni all, kuid ravi osas on üks väikene konks.
Ja nimelt: sõbranna vend pole pöördunud meie arstide poole, vaid leidis mingilt väljamaa saidilt kellegi psühhiaatri, kellega ta suhtleb läbi netifoorumi ja mõnikord harva ka läbi Skype. Noormees räägib soravalt võõrkeeli, nii et keelebarjääri ei ole.
Aga siiski: kas selline ravimeetod on ikka õige? Leian, et haige peab arstiga näost-näkku suhtlema, sest arst peab haigest tervikpildi saama. Konkreetsete ravimite ja konkreetse ravikuuri määramine läbi netifoorumi või läbi Skype, kui patsienti ennast pole ihusilmaga üldse nähtudki, on minu arvates väga vastutustundetu.
Oleme sõbrannaga soovitanud poisil pöörduda meie kohalike arstide poole, poiss aga ei taha sellest kuuldagi. Ravi tulemustest on veel vara rääkida.
Ja veel: seda netifoorumit külastavad väga paljud haiged. Netifoorumil on aga üleval kõikide haigete kaebused ja arsti soovitused, millist rohtu ja millistes annustes peaks üks või teine haige võtma. Kas selline avalikustamine on eetiline?

Või on meie mure põhjendamatu?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Psüühika- ja käitumishäireid on tuhandeid. Mõnede hingemurede korral aitab rahustavast vestlusest (ka tel, ka pilt-kõne vahendusel). teatud juhtudel on vaja näha inimest näost-näkku ja reaalselt. Mõnikord on vajalikud uuringud ja raviks ka ravimeid jms.
Üheselt vastata ei saa. Mis on - diagnoos, sellest tuleneb ka tegevus, ravi.
Avalikustamine on isiklik asi, see teatud pihtimise vorm. Seal (pihtimisel) ju inimene esineb ikkagi anonüümselt.
Arstirohi ja diagnoos on ikkagi spetsialisti tegevusvaldkond.
Teie mure on teataval määral põhjendatud.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet