Depressioon, magneesium ja B-vitamiinid 24.03.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen aastaid olnud depressioonidele kalduv tüüp, antidepressantidest (Citalec, Coaxil, Remeron) pisut abi on, kuid nad ei kõrvalda depressiooni täielikult. Kui katkestan antidepressantide võtmise, langen mõne kuu jooksul depressiooni tagasi. Lugesin, et magneesiumist pidi depreka puhul abi olema. Väidetavalt on paljud juhtumid tingitud kas magneesiumi vaegusest, mille põhjustab magneesiumivaene toit, kärakapanek või stress, või siis ebasobivast Mg-Ca suhtest toidus (liiga palju Ca ja vähe Mg). Kirjanduses nimetatakse isegi konkreetseid Mg-sooli, mis mõjuvad eriti hästi. Need on Mg-glütsinaat ja Mg-taurinaat. Samas Mg-glutamaat mõjub pigem halvasti. Glutamaadilisandiga toitu ei soovitata. Samuti pidi B-rühma vitamiinidest abi olema. Hr. Ennet, kuidas te kui arst kommenteerite Mg, B-vitamiinide ja muude vitamiinide-mineraalide mõju depressioonile? Kui palju Mg peaks päevas tarvitama? Kui palju B-vitamiine? Milliseid vitamiine ja mineraalaineid te veel soovitate?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Mineraalide vajaduse rahuldab täieliselt mineraalvesi, eriti Borjomi tüüpi veed. B-rühma vitamiine saab söögipärmist, mmida ka ise aegajalt tarvitan pärmijoogina. Pärmikuubikust (see kuubiku servaga ca 2cm) 1/2 klassi vee kohta. Mina võtan enesetunde järgi. Alkohoolikutele soovitan 3päeva järjest ja siis 1-2 päeva vahet, minu nn "löök-trellpuuri printsiip." Selliselt ca 2-3 nädalat, siis pikem paus (jutt oli alkohoolikuist). Tavainimene - nädal võtta ja siis paus. Jägida enesetunnet.
Tervislikud eluviisid, harjutused - sellest olen palju-palju juba eelnevalt kirjutandu. (vt. varasemat)
Ülalöeldud teie jutt on õige aga vaid osa võimalustest. Kasutada kõiki tervisliku eluviisiga seoduvat. Ka sotsiaalset sfääri, ka sotsiaalse keskkonna muutmist-suunamist eelolevatel valimistel. Inimene peab sotsiaalselt aktiivne olema ja inimsõbralikke (siit ka tervisele sõbralikke) poliitikuid endale juhtideks valima. Inimsõbralikke, kes ka lihtinimest näeb, töötu perele mõtleb, Euro-värkide saginas Eestiriiki ära ei unusta, eesti keelt ja eesti meelt alal hoiavad, Stenbocki Maja asemel Eesti Kodu loovad. Stenbocki Maja ideoloogia (selline lipukene seinal Valitsuse esinemiste ajal) toodabki orja-põlvlasi, allaandlikke, vaikijaid, suu-vett-täis-vaikivat-kannatavat-orjarahvast, kõik sõltub üleilmsest mädapaisest ja meist ei sõltu midagi mentaliteeti.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet