Napsitamisest tingitud ärevushäired 28.02.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tervist, olen 20 aastane noormees ja liigsest alkoholi kuritarvitamisest sain selle ebameeldiva haiguse (6 nädalat tagasi). Hetkel AD (Zoloft) peal olnud mõne päeva. Xanax(12mg päevas) mind terveks ei teinud(2 nädalat). Tahtsin uurida, kas kunagi kui ma ravi lõpetan ja terveks peaksin saama. Kas mõõdukas alkoholi tarvitamine võib ärevuse tagasi esile tuua? Mitte et see jooma himu nii suur oleks ja kas alkoholi tarbmisest tingitud ärevushäired on mingilmääral teistsugused? Tänan tähelepanu eest!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ravi juhib raviarst. 12 mg Xanaxit on hullumeelsus, kohe lõpetada. Alkoholile kategooriline ei. Kui ta alkoholist tekkis, siis sinu organismis, kallis noormees, see kanal-päästik-vallandaja töötab, hästi töötab.
Alkohol ei ole jook, see on maitseaine, nagu meie kokanduse-restoranielu Suurmeister D. Demjanov on öelnud. Maitseaine. Juuakse vett, mahla, piima, jne.
Suur näitleja Paul Pinna aga on öelnud, et alkoholi võib proovida vaid siis kui KÕIK täieliselt korras on. Kui midagi viltu veab (sinul tervisega), siis ei tilkagi. Siis tuleb probleem lahendada. Maailmakuulus keelemees Paul Ariste aga ütles (olime tudengipõlves ühe tema kateedri õppejõuga kohvitamas) et alkoholi võib proovida alles vanuses 75 ja enam - siis on elus midagi korda saadetud ja siis võib seda ka veidi tähistada (kui see alkohol ikkagi niiiiii oluline on). Paul Ariste ise oli karsklane. Paul Pinnal olid asjad paljudel juhtudel kaunis korras.
OK! Ole karske!
Jüri O.-M. Ennet