Vaimne tasakaal 16.02.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Lp. dr.Ennet!
Möödunud aasta lõppes mitmete matustega. Enesetapu läbi lahkusid viiekümnendates aastates mees ja naine. Vaadates tagasi nende tegemistele, jääb silma asjaolu, et umbes aasta enne seda tekkis neil tihedam läbikäimine ühe sugulasega/pärijaga, kes mehe seni vägagi edukad ettevõtlusalased tegemised praktiliselt "maatasa tegi", tema partnerid tituleeriti petisteks jne. Halvustamisest ei pääsenud isegi notarid. Edasi tekkis/tekitati(?) ettekujutus, et neid jälgitakse ja kuulatakse pealt pidevalt. Lõpptulemusena tekkis mehel selline teovõime "kramp", et ta hakkas oma kohustustest kõrvale hoidma, korduvalt ei ilmunud temale väga soodsate tehingute vormistamisele, sagenesid alkoholi tarbimine ja ka kasiinodes käimine. Naine ei usaldanud enam oma poegigi ja mehe tegemisi kontrollis telefonitsi pidevalt. Väga küüniliselt käituti eaka inimesega, kelle korteris aeg-ajalt elati. Nn.nõuandja ründab juba järgmisi inimesi, aga meie küsimus on hoopiski tagajärje ja põhjuse seoses. Kas nii kurva tagajärjeni võib jõuda kõrvalmõjudeta (pidev psühholoogiline mõjutamine, alkohol vms.),ehk kas enesetapu võivad sooritada psühhiaatrilise probleemita inimesed. Millal oleks tulnud arstile pöörduda?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Suitsiidi võivad teha vaimu-häirega inimesed, seda võivad teha ka ilma selleta inimesed (kui sellele eelnev depressioon ja meeleheide välja arvata, s.o. - hingehäire neil kõigil). Seda võivad teha inimesed kõrvalmõjudega. Filosoofilises plaanis on need kõrvalmõjud ju kindlasti olemas.
Oleksid ei aita, eilset tagasi ei saa.
Eriti olulistel juhtudel tehakse kohtu poolt määrates kohtupsühhiaatriline ekspertiis.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet