Miks hambad plagisevad? 26.01.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
Olen 55-a. naine, üksik, 18-aastane tütarelab eraldi.
Kui liiga palju probleeme kokku koguneb, võib ühel hetkel lühis tekkida. Nii juhtuski minuga. Mul on ca 3-päevane "must auk", millest ma mitte midagi ei mäleta, sealt edasi ei jaksanud voodist väljagi tulla. Ajaliselt kestis see siis jõuludest kuni 5. jaanuarini, kui üks töökaaslane mind koju otsima tuli ja käskis arsti juurde minna.
Perearst kirjutas mulle ParoxetinHEXALI 20mg hommikul ja pool tabletti Hanaxit õhtul ja andis nädalaks töövõimetuslehe.
Kui tööle läksin, selgus, et mind oli vahepeal tööluusi ja lohaka töössesuhtumise pärast vallandatud, viimaseks tööpäevaks määrati TVL lõpetamise päev. Noh, see on üldiselt töövaidluskomisjoni rida ja puutub asjasse ainult nii palju, et minu enesetunnet see loomulikult ei parandanud. Alles nädala pärast, kui kuulsin, et minu kohale oli võetud tööle bossi tütar, suutsin asjast üle olla: mis teha, ajad on kõigile rasked...
Mind teeb murelikuks hoopis see, et mingist ajast hakkasid mu hambad äkki plagisema. Noh, umbes nii, nagu külma käes või hirmust. Kusjuures ma ei pea selleks üldse mitte vallandamisele vms mõtlemagi. See juhtub hommikul, enne kui tableti võtan ja siis umbes peale lõunat hakkab jälle.
Nüüd siis minu küsimus:
Kas see hambaplagin on seotud kuidagi minu üleelamistega või on see rohtude kaasmõju? Hea meelega jätaksin Hanaxi ära, sest kuuldavasti pidi sellest sõltuvus tekkima. Selle perearsti poole, kes mulle rohud kirjutas, ma kahjuks pöörduda ei saa, sest ta asub teises Eesti otsas, mina lakun oma sünnikodus haavu.
Selgituseks veel: alkoholi praktiliselt ei tarbigi, välja arvatud tervisešampus mõnel korral aastas. Ja töö juures peaks see ka teada olema.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Mida teha?
1) Töölt vallandamine vaidlustada, arstitõendid appi võtta.
2) Psühhiaatri jutule ja selgub psüühika hetkeseis: mis on, mida teha, kuidas teha.
3) Alkohol olgu "maitseaine", aga mitte jook. Juuakse vett, piima, mahla, jne.
Paul Pinna ütles, et alkoholi võib võtta vaid siis kui kõik kõige paremas korras on. Kui on probleeme, siis ei tohi võtta tilkagi. Siis tuleb neid probleeme lahendada. Paul Ariste aga ütles, et enne 75. eluaastat tuleb tööd teha ja midagi saavutada. Ja kui midagi on saavutatud, siis 75. juubelil võib pitsikese tõsta.
4) Tervislikud eluviisid ja aktiivselt otsige uut töökohta.
Töötute armee kasvab meil "demokraatilises" vabariigis nagu kevadine muru - neid töötuid juba ca 35ooo! Varsti kevad ja siis (paari kuu pärast kui riigis midagi rahvasõbralikku ette ei võeta ja ainult välismaal toimuvas viga nähakse) see "kevadine muru" hakkab veelgi tormilisemalt kasvama ja seda "hambaplaginat" on palju-palju rohkem ja ka hambutuid (pole raha hambaraviks).
On aeg häält tõsta ebaõige vallandamise vastu, ebaõigluse vastu riigis!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet