Amfetamiin 30.12.01 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Minu mehega on toimunud suured muutused viimasel ajal... Ma tean, et ta kasutab vahel amfetamiini. Seoses sellega küsimus järgmine - kui sõltuvusse sellest võib sattuda ja kas sel ainel on mõju mehe seksuaalsusele. Pärast selle aine tarvitamist ta enam minuga ei maga - ütleb, et ma ei paku talle seksuaalselt pinget...Enne amfi kasutamist pakkusin aga küll! Kas võib olla, et selle aine mõju all olles tajutakse seksi võimsamalt ja kõik eelnev seksuaalselt kogetu kaotab tähtsuse selle tunde kõrval ja tähtsaks saab ainult see inimene kellega koos seda tunnet kogeti (kahjuks ei olnud see mina)? Muud põhjust ei oska ma leida? Või on asi siiski milleski muus?

Keeruline küsimus aga ehk oskate vastata.

Ette tänades,

murelik naine

Arst vastas:

dr Jaanus Mumma

Psühhiaater

Tallinna Wismari Haigla

Tere!

Amfetamiin ja teised keemiliselt sarnased stimulaatorid on tugeva sõltuvust tekitava toimega.Mõnel tarvitajal võib sõltuvus tekkida juba poole aastaga.Mõni aga suudab aastaid ainet nautida aeg-ajalt.Seega narkootikumide puhul on sõltuvuse teke väga individuaalne.Sõltuvus tähendab, et perioodiline tarvitamine läheb üle regulaarseks tarvitamiseks ja toimuvad muutused psüühikas.

Stimulatorid üldjuhul tõstavad inimese seksuaalsust joobeseisundi ajal.Samas peale tugevat joovet pohmeluses on mitme päeva vältel kurnatus ja loidus(seda ka seksuaalsuse osas).Samuti stimulaatorid tugevasti moonutavad ja võimendavad ümbritseva tajumist ja tundeid.Sõltlastel pikajalise kasutamise tulemusel lõpuks siiski seksuaalfunktsioon hakkab manduma.

On aga ka inimesi kellele kaif on niivõrd nauditav,et seksuaalset käitumist eriti ei mõjuta ( narkootikum asendab kõiki teisi naudinguid).

Teie juhtumi suhtes aga ei söenda küll kindlat vastust anda.Variante võib olla mitmeid.Üks neist ka Teie enda pakutud.Samas ka ilma narkootikumideta paljud paarid "jahtuvad maha".

Soovin Teile ka paremat uut aastat!

J.Mumma