Wellbutrin ja alkohoolne epilepsia 19.12.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. On selline mure. Mees on aastaid võidelnud alkoholismiga. Suvel tekkis tal öösel krambihoog ja hiljem diagnoositi alkohoolne epilepsia. Peale seda ta viis kuud ei võtnud tilkagi alkoholi, nüüd viimastel nädalatel on jälle pisitasa trimpama hakanud. Ütleb, et tal on selline hirmus vajadus tekkinud ja lihtsalt ei saa muudmoodi hakkama. Ise tahaks kangesti jälle lõpetada, sest surmahirm on kole suur. Perearst kirjutas talle välja Wellbutrini, aga seda ei julge ta võtma hakata, sest kaaskirjas on, et see rohi võib tekitada krambihoogusid. Psühiaatri vastuvõtule pääseb alles veebruaris ja nüüd ei tea, mida teha. Ütleb, et ilma kõrvalise abita ta hakkab jälle hullusti jooma ja kardab seda. Aga rohtu ka võtta ei julge. Minu küsimus , kas ta võib praegu Wellbutrini võtma hakata või on mingi muu hea antidepressant, mis seda asendaks?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1. Mees on aastaid võidelnud alkoholismiga. Suvel tekkis tal öösel krambihoog ja hiljem diagnoositi alkohoolne epilepsia.
- Selline see alkoholismi-aju reageering ongi ja maksakahjustus ei tule ka mürkidega enam sedavõrd toime. Krambid tingitud: a) aju kahjustusest, b) alkholi toimest, intoksikatsioonijärgne reaktsioon, c) maksa nõrkusest, d) valmidusest krampideks (isikupära), e) krambihaigel alkoholi tarvitatades jne.
2. viimastel nädalatel on jälle pisitasa trimpama hakanud. Ütleb, et tal on selline hirmus vajadus tekkinud ja lihtsalt ei saa muudmoodi hakkama.
- Olla või mitte olla? - Hamlet. Mees - elada või mitte? - selles on küsimus.
3. Wellbutrini, aga seda ei julge ta võtma hakata, sest kaaskirjas on, et see rohi võib tekitada krambihoogusid.
- Bupropioon (Wellbutrin, Elontril) ei sobi kõige paremini maksahäire, aalko-tõve ja krambihäire korral. Aga konkreetse kasutamise/mittekasutamise määrab ikkagi arst kõiki poolt-vastu argumente arvestades.
Mina pakuksin Buronil-25mg ja täieline alko keeld?
Kas krematooriumijärgne urnikoht on valmis vaadatud? Kui on, siis "võib" nina toopi panna?! Või ei maksaks!
Esivanemad ei võidelnud ju meie vabadust selleks, et me selle alkoholiga vaenurahva rõõmuks maha joome, alko-ärikate rõõmuks endale seedekanalisse kallame ja seeläbi alko-(äri)-sõltlaseks muutume, alko-joogiga enda aju rikume ja tallekestena end kapitali-huntidel maha murda (ekspluateerida) laseme.
Austa Esivanemaid, Mees!
Kaunist aastavahetust ja kainet uut aastat!
Jüri O.-M. Ennet