kes on hull 01.12.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Terekest! Probleem seisneb selles ,et tahtmine on teada ,kes on hull ja milles väljendub hullusus. Kõva tüli on majas mu vanematega ,sest olen arutanud oma tundeid elust oma perekonnast ja lapsest ,siis nende ühene vastus on ,et "sa oled ju hull" . Olen oma isikliku elu pärast niivõrd rööpast välja viidud ,et ei tea ,mida teha ja läksin vanematelt abi paluma ja saan ainult sellise vastuse ,et sa oled ju hull ning me ei saa sinust aru. Siis ,kui proovisin nendega suhteid katkestada oli jällegi järgmine soovitus minna hulluarstile. Kõigepealt tuleb kindlaks teha ,kes on hull ,kas nemad või mina? Nimelt neid hämmastab see ,et mul pole oma lapse suhtes piisavalt häid tundeid ja ma pigem püüan oma suhteid mehega taastada ja tihtipeale jätan lapse oma elus teisele kohale ja võiks öelda ,et tunnen ka rohkem huvi nüüd iseenda vastu. Kuna olen lapsehoolduspuhkusel siis väidab ka mees ,et pole mõtet vinguda ajanappuse üle ja ma peakski ainult lapsega olema ja enda jaoks ei tohi ka enam aega raisata. Laps on küllaltki vinguja tüüp ja ma lihtsalt ei talu seda enam ja tunnen ka vahest ,et üksinda oleks palju parem. Kuna mehe poolt tulevad teatud ähvardused ,et "kui poisiga midagi juhtub..." siis on tahtmine üldse hooldusõigusest loobuda ja tehku siis mis heaks arvavad. Kas see ,et rääkida oma tunnetest ,mis pole ka alati just kõige ilusamad teevad ühest inimesest hullu? Tahaks väga teada? Ette tänades!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1. Kõva tüli on majas mu vanematega ,sest olen arutanud oma tundeid elust oma perekonnast ja lapsest ,siis nende ühene vastus on ,et "sa oled ju hull"
- Vanematega tuleb probleeme arutada ja neid vanemaid ka kannatlikult kuulata - elukogemust neil ju ikkagi rohkem. Samm-sammult probleeme lahendada-selgitada. Rahulikult. Emotsioonide torm viib arutluse ummikusse.
2. ma pigem püüan oma suhteid mehega taastada ja tihtipeale jätan lapse oma elus teisele kohale ja võiks öelda ,et tunnen ka rohkem huvi nüüd iseenda vastu.
- Suhted mehega tuleb kindlasti korda teha ja seda nii suhete pärast, aga eelkõige Lapse pärast. Last ei saa teisele või kolmandale kohale jätta. Laps on teie kahe "Toode" ja vajab teie kahe hoolt, armastust, tuge, tähelepanu, kasvatust. Huvi enda vastu peab kogu aeg olema, et enda eesmärke - praegu Lapse aspektist - ellu viia.
3. Laps on küllaltki vinguja tüüp ja ma lihtsalt ei talu seda enam ja tunnen ka vahest ,et üksinda oleks palju parem.
- Laps nõuab selle "vingumisega" tähelepanu. Rääkida ta ju piisavalt oma muredest-soovidest veel ei oska. Selle "vingumise" talumine sõltub Isa-Ema omavahelistest suhetest, tööjaotusest, puhkusest. Üleväsimus teeb selle lapsenutu talumatuks.
Teatud pingetest aitab vabastada ka tohter ja tohtrirohud.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet