Doktor, avita 13.11.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen naine, 55. Neli aastat tarvitanud vererõhuravimit Monopril, alustasin 10 mg-st, kuni perearst suurendas päevase annuse 40 mg-ni. Enesetunne oli väga kehv, kõige enam häiris pidev raske uimasus ja rõhk kerkis igal emotsionaalsel hetkel lakke. On probleem ka kaelaga, eriti vasakul pool, lisandus vasaku käe ja jala aegajaline surisemine. Sain taastusravi (võimlemine, massaaž), pärast seda muutus olukord pisut talutavamaks.
Viimase vererõhumonitooringu päevane keskmine oli 152,4/93,4, öine 152,1/92,5. Vereanalüüsid normis, kilpnääre korras, veresuhkur 5,2, kolesterool 5,7.
Tehti südameuuringud, EKG oli korras, midagi halba ei näidanud ka ultraheli.
Vahetati ravimit, hakkasin võtma Norvasc 10. Vererõhunäitajad on tunduvalt langenud, aga et pulss kipub ka rahuolekus kiire olema, määras arst lisaks Metoprololi. Juba pärast esimest tabletti hakkas väga halb (südame rütmihäired, minestustunne, kummaline segasus), ravi käigus enesetunne ei paranenud, seepärast lõpetasin rohu võtmise. Endist viisi on kummaliselt halb, jalad lähevad mõnikord õhtuti paiste, on uimasus, unisus, maailm tundub kohati ebareaalne ja mõnikord näen seda nagu läbi vee. Süda kord klopib, kord jätab lööke vahele. Pidevalt on tunne, et ma päästmatult kukun, viibin justkui unes. Tohter arvab, et tegemist võib olla paanikahäirete ja stressiga. Olen tõesti väga tundliku närvikavaga. Xanax toob kergendust, ehkki mitte alati, ja ma ei soovi mingil juhul sellest ravimist sõltuvusse sattuda. Olen väga häiritud ja suutmine on viimasel ajal nullilähedane. Pidevad füüsilised vaevused, mille iseloomu ja asukohta ei oska ma õieti kirjeldadagi, on võtnud une, muutnud mu kartlikuks ja murelikuks.
Kas peaksin pöörduma psühhiaatri, kardioloogi või hoopis vaimuliku ja kirstutegija poole?
Kallis doktor, avita!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Söömine tervislikusks, vajadusel mõned kg-d maha, korralik puhkus - see on ABC. Kaela pingeid vähendab omakäeline kerge silitamine (kerge massaaž), juukseharjaga kukla-kaela kerge mõjutamine, pea-kaela kerged noogutamised-eitamised, kaared-õrnad ringid jne. Valus ja ebamugav ei tohi olla. Ja minu harjutus: alul istudes ja paari nädala pärast juba originaalis- seistes.
Stress ja vererõhk on "ühemunakaksikud".
Rohuga peab alukord paranema, "vägistada" ei tohi.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet