Psühhosomaatiline haigus 30.08.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
Minu emal diagnoositi psühhiaatriahaiglas, et tema probleemid on psühhosomaatilised. Tegu on 50 aastase neisterahvaga, kellel on erinevaid terviseprobleeme, mida arstid suuremalt jaolt tuvastada pole suutnud. Ise ta siiani ei usu, et tegu on ainult psüühilise haigusega. Ta küll ei vaidle vastu, et probleem on osaliselt depressioonis, aga kardab, et on midagi veel. Mis see midagi on seda me ei tea ja tal on hirm, et ei saagi enam terveks. Meie otsingud on kestnud juba 2 aastat. Hetkel on ta 3 nädalat saanud kombineerituna antidepressante, uinutit ja rahustit. Mingeid positiivseid muutusi ei ole ma siiani täheldanud.
Kuidas oleks võimalik minu kui tütrel teda aidata ja toetada? Näen, et ta on täiesti ära vaevatud ja tal pole usku.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Inimene elab keskkonnas ja peab selles keskkonnas adapteeruma. Kui tekib ebakõla, siis: a) muuta keskkonda, b) muuta enńast, c) muuta suhtumist sellesse suhtesse. Seega - kolm võimalust eraldi või siis kombinatsioonides. Mis siit järeldub? Järeldub, et ennast saame muuta ja see alaku enda kehalisest tugevdamisest: jalutuskäigud, võimlemine, puhkus, tervislik toit jne, jne. Kehalise tervise tugevnedes need kehalised kaebused taanduvad (kui ongi kehalised. Ja taanduvad ka siis kui on psühhosomaatilised). Kindlasti saame muuta ka suhtumist, hoiakuid. Siin aitab hästi suurmeeste-naiste elulugude lugemine, siin aitab mängulisus - elu võtta kui näitemängu.
Ja koostöö psühhiaatriga on suureks abiks.
Vaielda ja sundida ei ole vaja, vestelda-arutleda aga küll.
Need häired on kõrvaldatavad.
Head harjutamist,
jüri O.-M. Ennet