Lapsed nimetud 07.06.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Mind huvitab teie seisukoht ja ka analüüs. Nimelt, miks mees ei kutsu omi lapsi nimepidi, miks lapse nimi on alati Poja ja Tütreke. Kes meist ei kasutaks hüüdnimesid ja hellitusnimesid kodus, küll on nad linnupojad ja tibud jne. Kuid väljaspool kodu hakkab jubedalt häirima ja kuidagi eriti riivab see "pojatamine". Kuidagi mees tundub ka selline õrnake ja lapsik siis olevat. Pole sellist kutsumisviisi kellegil teisel täheldanud. Mind lihtsalt huvitab, miks siis täiskasvanud mees ei suuda öelda lapsele nime. Ja eriti seda just väljaspool kodu. Olen kuulanud, kui näiteks laps talle helistab, siis sealt kostub ikka vastu, et mis on pojake või mis on tütreke? Me võime ju rääkida, et see on ju tore, mees hell ja armas isa, eks nii olegi, aga ikkagi, kui lapsed on juba üle 10 aasta vanad, kas peab neid kutsuma niimoodi, kui neil on ometi nimed pandud. Tahaksin kuulda teie arvamust ja siis alles arutada edasi, sest äkki olen mina hoopis valesti asjadest aru saanud. Aga mina kutsun lapsi ikka nimepidi. Las nad kodus ole vahel "kallikesed, tibukesed ja kes iganes" aga kõrva riivab ikka kõvasti see "poja ja tütreke" suurelt 40 aastaselt mehelt.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kas see ka Lapsi häirib?
Kui Teid häirib, siis seda ka selgesõnaliselt Albertile ("Abi-Kaasakesele") öelda.
Üldreegel on selline, et tähtis ei ole mida (nimi, hüüdnimi jne) öeldakse, vaid KUIDAS seda öeldakse ja KUIDAS seda tajutakse, tunnetatakse.
Kas see Laste enesehinnangule mõjub? Kui ei, las ütleb.
Olulise ja ebaolulise vahel tuleb vahet teha. Kas mees kannab seitlit juustes vasemal, paremal või siis keskel - see olgu tema asi ja selle kallal ei ole mõtet "leelotada."
Kas see nimeta-ütlemine on "leelotamise" asi või ei - selles on küsimus. Ja vastuse saate omavahel paika panna.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet