Klaustrofoobia? 29.05.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.

Võib olla ma ennatlikult nimetan enda "hirmu"juba klaustrofoobiaks. kuid palun siiski teiepoolset abi seda lahti seletada.
olen 41 a. naiterahvas. Ei ole mul lapsepõlves ega ka veel üsna hilises minevikuski sellist hirmu esinenud. Lapsena jäin küll magamiskotti kinni (riie jäi luku vahele) ja siis läksin küll paanikasse-toppisin käe kaelaaugust välja ja lõikasin ennast sealt välja. Ei ole ma telgis magamist kartnud-ei karda ka nüüd ja liftiga sõidan ka iga päev. Nimel sai see hirm alguse solaariumis. Olin ikka enne ka seal käinud. Aga siis ükskord tuli seal selline mõte peale, et kui nüüd välja ei saa ja see töötab automaatselt ja seisma ka ei jää-põlen ära. Proovisin katet tõsta, aga kate käis tugevalt. Ei jõudnud nagu kohe üles lükata. Hakkas nii halb. Nagu kuumus tuli peale. Mõtlesin juba et löön kõik segamini seal, sest ukse ka ju keerasin kinni-keegi ei saa appi ka. Proovisin siis ikka uuesti seda katet lükata-sain sealt välja. Olin juba pooleldi riides ka. Aga makstud ju. Läksin uuesti ja kannatasin välja. vahepeal ikka proovisin, et kas kate liigub. Hiljem pole sellega probleemi olnud. Kui väga selle peale mõtlen, et KUI jään liftis kinni jne siis tuleb selline paha tunne peale.
Aga täna pidin minema magnetresonantsi kaelale tegema. Olen kunagi ka varem nn ahjus olnud. aga väga ammu. nii kui õde klambri kaela ümber kinnitas ja ma pihta sain, et see ei käi ära, hakkas mõte liikuma. protseduuri pikkus 40 minutit ka veel. ja kui veel sinna kupli alla sain, siis oli kõik. palusin ennast välja tõmmata. arutasime seal siis, et proovime esimest skaneeringut 30sek. ok .panin silmad kinni. mõtlsin muid mõtteid-üritasin. nii kui sinna sisse lükati-veel ikka proovisin, aga ei . tunnen kuidas peas ja kehas hakkab kuumama. see kõik nagu tuleks kusagilt ligi. ja ei saanudki uuringut teostada. uskumatu! lihtsalt piinlik.olen alati vapralt igasugu protseduure talunud. õde arvas, et prooviks teinekord ,kui ma valmis olen selleks. millal siis?ega mul ju kodus paha pole. ikka alles seal hakkab. kui ma tean, et ma saan välja-siis oleks ok, aga nii kinni pandult 40 minutit ma küll vastu ei pea. ka praegu kodus on mul pea nagu veidi kange-elline suruv tunne, tulevad "sedasorti"mõtted jälle pähe. tuleb kohe vägisi neid ära ajada.
mis siis nüüd saab? ei tahaks ju mingeid medikamente küll võtta ,set ma ei kannata elle all ju iga päev. mis teie arvate. oleks põhjust abi otsida?
ette tänades, anu

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

mis teie arvate. oleks põhjust abi otsida?
- Arvan, et jah. Saate abi, saate need uuringud tehtud ja muid asju ka paremini teha.
Uuringu puhul võtta ühekordselt trankvilisaatorit.
Harjutusi alustada minu harjutusest, jalutuskäikudest, siis trenn.
Apteegi vabamüügist rahustat teed.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet