Väsinud ja mures 17.05.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Kuidas küll panna teist inimest endasse paremini suhtuma? Ma saan aru, et igal ühel on mingi tagamaa, miks ta teistest arvab just nii, et eelnevad elukogemustel on selles suhtes oma roll. Jutt käib nimelt uuest ülemusest. Eelmine ülemus, kes läks parematele jahimaadele, oli selline positiivne ja toetav. Kiitis iga pisiasja ja see nii motiveeris. Ta uskus minusse ja see mõjus mu töötegemisele hästi. Uus ülemus on temast vanem ja ütles, et suhtub meisse kõigisse skeptiliselt. Kuna ma olen väga kohusetundlik, kunagi hiljaks ei jää ja teen tööd täie pühendumisega, siis see tegi haiget, et ta nii ütles. Ta on ka selline, kes jagab järsult käske, justkui arvaks, et kui ei ole karmi tooni, siis ta saadetakse pikalt. Aga mulle ei ole sellist kohtlemist vaja. Mulle ei lähe see peale. See alavääristab ja tahaks teha sama rõõmuga oma tööd, nagu tegin enne. Kuna olen ise keskastmejuht, siis sellise ülemuse ja alluvate vahel on raske olla. Kuidas teha selgeks nii et head suhted säiliksid, et minuga ei ole vaja nii rääkida, et saab ka teisiti. Et tema praegune juhtimisviis on alandav. Kuna mu töö on pingeline, siis raske on leida tasakaalustavaid asju ja positiivseid emotsioone. Hetkel nii, et magan küll öösel hästi, aga väsin kergesti ära ja kuidagi ei jaksa mingeid probleeme lahendada. Võtsin paar vaba päeva, tahtsin maale sõita, aga ilm läks külmaks ja tundsin end nii väsinuna, et see käik jäi käimata. Soovin väga Teie nõuandeid.

N (35)

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kuidas küll panna teist inimest endasse paremini suhtuma?
- Suhtuda endasse ise paremini, kindlas eneseusus. Kui olla omal alal meister, küll siis teised (incl. ülemus) ka seda märkab ja tunnustab.
- Võtta töid-tegemisi mänguliselt - tööalane Näitemäng on selline. Olla hea näitleja.
Kuidas teha selgeks nii et head suhted säiliksid, et minuga ei ole vaja nii rääkida, et saab ka teisiti.
- Uued suhted tekivad suhtlemisel, mõned asjad vajavad vihjamist, mõnda asja võib ka otsesõnu välja öelda. Dirigendiks on kõrgem ülemus ja tema annab teistele pillidele ja pillirühmadele tempod, pausid, aktsendid jne. Dirigendil on alati õigus.
Kuna mu töö on pingeline, siis raske on leida tasakaalustavaid asju ja positiivseid emotsioone.
- Tasakaalustavad kehalised harjutused, psühhoregulatsioon, minu harjutus, suhtlemine sõbraga, lähisuhe. Apteegi vabamüügi rahustid võivad ka mõni hetk kasutusel olla.
Olla ISE, olla omal alal meister, olla Näitleja.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet