Narkomaania 16.12.01 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Tarvitasin narkootikume juba siis kui olin 13, alguses oli amfetamiin ja kanep, hiljem aga heroiin. Nüüd olen 18 ja pole mitte midagi tarvitanud natuke üle aasta. Ma tean, et ainuke asi miks ma sellest üle sain oli see, et mul on väga karmid vanemad. (ja isegi terve aeg mil ma narkootikume tarvitasin oli ainuke hirm see, et kui mu vanemad sellest teada saaks, nad tapaks mu ära), ja millegipärast ma arvan, et see on tõesti ainuke asi miks ma seda enam ei tee, isegi mu sõbranna surm sellesse ei muutnud mu meelt heroiini suhtes. Olen muutunud väga koduseks ja on tekkinud juurde väga palju komlekse, kuigi depressiooni mul ka nagu pole aga vahepeal tekivad sellised imelikud asjad, mitte nagu päris, et tahaks võtta aga kusagile sinna kanti. Ma ei tea kas peaks äkki külastama jälle Wismari haiglat ja saama mingeid rahusteid (kuigi mulle need eriti ei meeldi). Psühholoogidega ma ka ei saa eriti räägitud, sest pole eriti avatud inimene, kuigi tahaks õudsalt rääkida kellegiga, kes teab sellistest asjadest, võibolla pole lihtsalt sellist sõpra kes viitsiks kuulata mu juttu iga päev. Palun õelge mulle mis ma peaks tegema.

Lugupidamisega!

Arst vastas:

dr Jaanus Mumma

Psühhiaater

Tallinna Wismari Haigla

Väga hea kuulda,et suutsite heroiinist loobuda,sest üldiselt selle seest tullakse üsna harva välja.Teie motivatsioon selleks on aga üsna üllatav.Tavaliselt ka peidetud uimastitung võib püsida küllaltki kaua ja mõjutada inimese vaimuelu.Kui tunnete end ebakindlalt ja midagi kripeldab,siis oleks tõesti soovitav tulla arsti või ka psühholoogi juurde murest rääkima.Teinekord aitab ka enda puistamisest ja heast nõust.Kui vajalik ,võib ka ravikuuri läbi teha.

Igal juhul aga tuleb hoiduda eemale uimastitest,sest ka pika kaine perioodi järel võivad uuel proovimisel "hõõguvad söed tuha all" plahvatada. Tagasilöögid juhtuvad sageli just kriisisituatsioonides.

Seega soovitan julgelt tulla oma probleemile nõu saama.

Tervitade J.Mumma