unepaanika 21.04.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
Olen 26-aastane naine. Juba mitu aastat olen stressirohketel peroodidel (nt eksamid, tähtsad üritused) kannatanud öiste paanikahoogude all. Ka hetkel on pingeline aeg - kirjutan magistritööd. Ärkan unest karjudes, higisena, tunnen meeletut hirmu. Mõnikord mäletan sellele eelnenud unenägu, aga tihti ka mitte. Viimasel nädalal on asi läinud hullemaks - lausa mitu hoogu öö jooksul. Samas ei ole näiteks uinumusega mingeid raskusi. Olen kuulnud, et unehäirete ravi on keeruline. Kas on mõtet üldse spetsilisti poole pöörduda ja mingt ravi alustada või peaks lihtsalt ootama stressirohke perioodi lõppu? Kuigi ma ise hommikul suurt ei mäleta, tekitavad öised hirmuhood suurt muret minu abikaasale. Kas aitaks unerohu võtmine? Kas unerohu mõju all sellised hood kaoksid?
Ette tänades,
M.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Apteegi vabamüügist rahustavat teed või und soodustavaid vahendeid.
Perearstilt küsida Valocordin-Diazepam tilku ja neid päevapingete korral võtta 2-3 tilka ja une-eelselt 5-7 tilka, öiste ärkamiste korral ka öösel võtta 5-7 tilka. Leida endale ise sobilik annus.
Minu harjutus, et pingeid maandada, ennast reguleerida.
Magistritöö on elus vahendiks, mitte elu eesmärk omaette. Seega, mõelda aja-tööde planeerimisele ja vähem üldist närveerimist.
Inimene on sündinud siia Ilmamaale selleks, et olla õnnelik. Ja kevad on selleks kaunist võimalust pakkuv.
Kaunist kevadet kõiges,
Jüri O.-M. Ennet