AD-de vajalikkusest? 15.03.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Tahan küsida Teie arvamust. Kohalik neuroloog väidab, et peaksin AD tarbima, kuna tema arust on minu kaebused nimmevalude ja seljavalu üle põhjendamatud, s.t. objektiivne leid tagasihoidlik. Naine 52, 2004 opereeritud radikulopaatia tõttu. Jalg enam ära ei sure ja liikuda saan ka enam-vähem normaalselt, kuid selja koormustaluvus väike ja hommikuti ärkan valudega, samuti istudes hakkab paari tunniga selg valutama, ka nimmepiirkonna külmatundlikkus on ebanormaalselt kõrge: pidevalt külmas vees istumise tunne ja sellest lähtuvad kohe ka valud. Olen normkaalus (174/58), eluaeg võimlend ja sporti teinud. Ka enne oppi sain peopesad valuta maha panna, aga arstide arvamus kipub olema, et kui ettepainutus valus pole, ei tohiks ka selg valutada. Mulle tundub, et mind kahtlustatakse valude väljamõtlemises (endale sisendatud) ja seepärast soovitatakse AD-sid.
Ise olen põhimõtteliselt AD-de vastu, eriti viimati avaldatud uurimustulemuste valguses, millest selgus nende platseeboefekt. Paanikahoogusid ei esine. Kui parasjagu midagi ei valuta, olen rõõmus ja rahulik, tegelen kunstiga, loen palju jne. Pika valu peale tekib tõesti tugev meeleolu langus, eriti, kui kusagil enam käia ei saa selle suure külmakartuse (tekiga ju teatrisse ei lähe) tõttu.
Tahangi siis küsida Teie arvamust, kas selline massiline AD-de soovitamine arstide poolt on põhjendatud, kui ärevushäireid ja paanikahoogusid pole?
Tänud Teile ja päikest!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Raviarst teab täpsemalt situatsiooni ja sellest tulenevalt ka soovitab.
Mina teeksin optimaalselt ravi-võimlemist, selja tugevdamist. Õpiksin õigeid tõstmise võtteid, keha asendeid, teeksin korduvaid lõõgstushetki päeva jooksul. Milline on voodi? Kõik see oleks esiplaanil. Vajadusel ka arstirohtu.
Harjutustega ei tohi liialdada, optimaalselt, hea enesetundega.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet