Veider hirm 22.02.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Lp. dr Ennet!

Mul on väga omapärane ja veider mure. Ma kardan tuttavatega kokkujuhtumist nt poes või tänaval või kus iganes, no sellistes ootamatutes olukordades. Ma kardan paaniliselt, lähen endast välja ja olen üdini ehmunud. Tean, et tundub lausa naeruväärne ja uskumatu, aga minu jaoks on selline asi kestnud juba aastaid. Näiteks kardan töökaaslastega kokku puutuda poes, tänaval. Samas ma ei karda neid tööl ju. Mul on nendega ju väga hea suhe. Pole midagi ka eelnevalt negatiivset olnud, mis võiks põhjustada taolist hirmutunnet. Miks mind siis haarab paaniline hirm? Ma ei saa sellest aru. Kardaksin justkui seda, mis mulje ma endast jätan. Ma arvan, et siin on mingid seosed, et ma pean alati olema suurepärane, mida on ka kodust maast-madalast sisse süstitud. Kuid tekib küsimus, miks ma siis töökaaslasi töö juures ei karda, just siis, kui nad ootamatult kuskil välja ilmuvad?

Samas, võõrastega suhtlen täiesti vabalt ja mulle isegi meeldib nendega suhelda.

Alati, kui välja lähen, siis mõtlen juba paaniliselt ette, et kedagi nägema ei peaks. Ja isegi, kui mees peaks kellelegi poes tere ütlema, st oma tuttavale, keda mina elus näinudki pole, siis jälle tekib meeleheitlik hirm.

Ma isegi ei oska öelda, millal see alguse sai, kuidas alguse sai. See lihtsalt on ja ma ei tea, miks. Olen proovinud nii ja naapidi end mõttejõul aidata, aga ei midagi. Lähen täitsa krampi, südames käib valujutt läbi ja hirm tuleb suure lainena ja halvab kogu keha ja mõistuse. Lisaks veel punastan ei julge otsa vaadata. Täitsa piinlik on ja pärast siis põen, et miks ma sellise mulje jätsin ja kirun ennast.

Kas te oskate mind kuidagi aidata selles? Mis minuga toimub ja miks ma ei suuda end kokku võtta? Muidu olen ju täiesti normaalne ja julge inimene:) aga selline kiiks on küljes, ja ma ei suuda sellega ise hakkama saada.

Ette tänades,
Merje

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Minu harjutus - vabanete liigsetest pingetest. Ideomotoorne trenn - mõttes kohtumised, suhtelmised, sellest rõõmu tundmine, enesekindlus. Kohtumisi võtta hea võimalusena end sotsiaalselt karastada. Iga karastamine võtab aega - anna aega atra seada.
Tundke rõõmu Eestimaa kunist taevast-maast-merest-inimestest!
.....
Korrates üht kallist nime
rinnas süda kuumalt taob:
kas siis tõesti sünnib ime -
tuleb õnn ja kahtlus kaob?
.... (Kersti Merilaas)
Õnn ei tule, õnne suunas tuleb minna!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet