fibromüalgia 18.01.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.Olen 47.a.-ne naine.!0. a. -t tagasi diagnoositi mul fibromüalgia.Haigus on häirinud mind pidevalt.Vahel on valud suuremad,vahel annab järgi.Olen selle haiguse kohta lugenud internetist niipalju kui võimalik.Hiljuti olin lausa voodis ja haiguslehel.Midagi oli juhtunud seljaga ja liikumine oli võimatu.Arst soovitas võtta valuvaigistit ja arvas ju see ongi fibromüalgia.Tagasi vv.-le ei kutsunud ja uuringuid ei teinud.Käin ka regulaarselt ravivõimlemises ja ujumas.Mind huvitab aga selline asi,et mis seos on meditsiinilisest küljest vaadatuna fibromüalgial ja psüühikal?Ja kuidas Teie arvate,kas kümme aastat tagasi panddud diagnoos oleks vajalik üle kontrollida?Tol ajal käisin ainult korra reumatoloogi kabinetis ja sellega asi piirdus.Ette tänades.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Keha ja psüühika on Tervik! On seosed: a) somato-psüühilised - keha kaudu saame mõjutada vaimseid funktsioone paremuse suunas; b) psühho-somaatika - psüühika kaudu saame oma keha edendada, parandada. Need mehhanismid on "kaksikud" ja mõlemaid on tark kasutada.
Perearst, neuroloog, reumatoloog las vaatavad oma spetsialiteedi aspektist ja annavad vastavaid soovitusi. Mina aga soovitan seda psühho-somaatilist lähenemist - psühhoregulatsioon ja selle kaudu siis pärast kogu keha mõjutamine. vt. varasemaid soovitusi ja mis sobilikud - teha.
Alustada minu Palve-Meditatsiooni harjutusest.
Said Esivanemad hakkama nii usu-, mõõga-, keele- ja meelevallutajatega, aga ka oma lihasvaludega, siis tänapäeval - ega me kehvemad pole. Suutsid nemad, suudame ka meie. Ja tervishoid on ju jõudsalt edasi arenenud.
Usku endasse, siis usub meisse ka Esivanemate Taara ning aitab kaasa!
Head tegutsemist,
Jüri O.-M. Ennet