psühhiline haigus. 18.01.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Kuidas liigitatakse inimesed kel on psühhikahäire ja kel vaimupuue.Mis on nendel vahet. Mis on tunnuseks ,et inimene on just vaimupuudega.
ootan vastust.Üks neiu

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Psüühikahäired võime piltlikut jagada kolme rühma: a) psühhootilised häired, b) neurootilised häired, c) vaimse arengu ja taandarengu häired.
Esimene rühm on see, mida tavaliselt vaimuhaiguseks peetakse, "keerab veidi ära" ja vajab psühhiaatri abi.
Teine rühm on selline, mida leidub elanike hulgas 101% ehk seda jätkub kõigile - "närvid läbi"- variandid. Seda palju koolinoortel, aga ka keskealistel, parteibossidel, ärimeestel, ministritel. Ministrite näod küll naeratavad, aga kuna lihtrahval hulgi riigiasjadest sõltuvaid probleeme, siis ühel õigel - Eestirahva asja ajaval ministril - peab süda valutama. Kui ei valuta, siis ajab rohkem era- , erakonna- ja/või euroasja, Eestirahva asjad talle "savi."
Kolmas rühm on kahe variandiga. Esimene on oligofreenia - vaimne areng on aeglustunud ja kui ei ravi, kui ei harjuta, kui ei paranda, siis jääbki psüühika ala-arenenuks. Teine rühm on dementsia ehk vaimsete võimete tagasilangus.
Nii a) kui ka c) rühmas võib tekkida olukord, et tehakse kindlaks vaimupuue.
Kui on probleeme, siis raviarst selgitab.
Tervislikud eluviisid on kasuks. Terves kehas terve psüühika.
Üksmeel sõpradega annab jõudu.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet