Sõbranna mure 13.12.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Minul endal Teile küsimusi pole, aga ühel minu sõbrannal on 15-aastane tütar.
Laps on muidu igati normaalselt arenenud, aga koolis tal näituseks sõpru pole, temast hoitakse kui pisut imelikust eemale. Õpib ta hästi. Aga niipea, kui ta koju tuleb, hakkab ta oma toas muusikat kuulama ja oma ülakeha kõigutama muusika taktis.
Sõobranna kurdab, et ta on nii teinud umbes 2-3-ndast eluaastast alates ja mitte miski vägi ei lõpeta seda harjumust. Teistel lastel on ka olnud lapsena lühiajaliselt selline harjumus.
Tema ise ei julge kellegi käest midagi küsida, minagi tean asjast seetõttu, et oleme juba algklassidest saati sõbrannad. Samuti on ausalt öeldes meie külas olnud mõned taolised lapsed, kes ei rääkinud ja muudkui kõigutasid ennast.
Mina olen teist lohutanud, et küll ajaga kõik muutub, aga ma näen, et inimene kardab pisut kaasinimeste hukkamõistvat suhtumist.
Aitäh.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Tubli, et olete sõbrannad ja toetad teda. Toeta ka edaspidi. Kui õppimine korras, siis on ju heaks enesetundeks ja enesehinnanguks põhjust küllaga. See "kõigutamine" on selleks, et sisemistest pingetest kehalise tegevuse kaudu vabaneda. - Las kõigutab, loodusrahvad ka kõigutavad rütmide saatel. Soovitan kehalisi harjutusi ja sporti, siis nende "kõigutamiste" vajadus väheneb ja nad tasa-targu kaovad. Soovitan teha ka minu harjutust - Enneti palve - see aitab ka õppimisele kaasa.
Olete tublid ja toredat harjutamist soovides,
Jüri O.-M. Ennet