Mida oodata 20.11.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Ema on üle elanud 2 insulti, vanust pole palju - 65. Liikumine on tal raskendatud, aga see pole probleem. Hoopis raskem on tema isiksuse muutumisega. Peale esimest insulti muutus ääretult passiivseks, samas kohati äkiliselt agrssiivseks. Õnneks käis aasta korrapäraselt psühhiaatri juures, võttis ravimeid ja käitumine oli kontrolli all. Peale teist insulti keeldub psühhiaatri juurde minemast. Korra poolpettusega viisime, aga ravimeid ei võta. Ka vererõhku alandavaid ravimeid mitte. Kohati on agressivne. Kuna ta liikumine on häiritud, siis midagi eriti ohtlikku õnneks teha ei suuda. Samas ropust sõimust ja ähvardustest ei pääse. On päevi mil istub tunde liikumatult ühe koha peal, hakkab äkki püksi laskma, söömisel ei tunne piire (võib süüa 1,5-2 tunniste vahedega ja 3-4 portsu korraga kui ainult kätte saab). Valetab ehk mõtleb enda jaoks mingi asja välja serveerib kui tõde ja seda ka paarikümneaastatste asjade kohta mis enam jutukski ei ole. Harjutusi ei tee. Samas tahab olla haige. Haigeks jäämise nimel on ta lausa -16 kraadise külmaga spordisärgi väel õue istuma läinud. Toas aga väidab end kogu aeg +22 kraadiga külmetavat. Nii on see jama kestnud nüüd juba 2 aastat. Mida meil veel oodata on ja kuidas ennast ning oma peret kaitsta? Oleme mehega mõlemad tööl käivad inimesed, kel ülal pidada 3 õppivat noorukit.
Olen hakanud lausa hooldekodu peale mõtlema, aga sinna minekuks ema oma nõusolekut ei anna. Kas tõesti on oma tervise säilitamiseks vaja tegeleda emalt teovõime äravõtmisega?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Perearst koju, Hooldusravihaigla, vajadusel Hooldekodu.
'Tegutsege,
Jüri O.-M. Ennet